Ömer Madra Öğrencilerimizle Buluştu

2440

Küresel ısınmanın dünyamıza, doğal yaşama büyük ölçüde zarar verdiği ve tüm insanlığın ele el vererek bu felaketi önlemek için çalışmasının gerektiği bir dönemdeyiz. Ülkemizde Ömer Madra, uzun bir süredir insanları küresel ısınma hakkında bilinçlendirme ve küresel ısınmayı önleme amacıyla harekete geçmelerini sağlamak için çalışmalar yürütmektedir. Bu nedenle 4 Nisan Perşembe günü okulumuzda Ömer Madra’yı ağırladık. Ortaokul 8. sınıf öğrencilerimizin iklim değişikliği hakkında bilgilerinin tazelenmesini sağladığı ve farkındalıklarını artırdığı için kendisine çok teşekkür ederiz.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği artık önlemeyi erteleyebileceğimiz bir tehdit olmaktan çıktı. Tüm dünya ülkelerinin bu sorunu çözmeye ve azaltmaya yönelik harekete geçmesi gerekiyor. Bu anlamda Ömer Madra’nın da özellikle üzerinde durduğu, yeryüzünün iki büyük varoluş krizi gerçeğiyle yüz yüze geldiği; iklim yıkımı ve ekolojinin toptan çöküşü. Bu durumdan kurtulmanın tek yolunun da doğal iklim çözümleri olduğunu özellikle vurguladı.

Konferansta iklim değişikliğine karşı önlem almak için daha fazla beklemeye zaman kalmadığı vurgusu yapılırken tüm dünyaya “İklim Değişikliği İçin Harekete Geçin” diyen 16 yaşındaki aktivist Greta Thunberg’in çağrısının ne denli umut verici bir eylem olduğunu anlattı.

Ülkemizde sosyal medyada küresel ısınma ve iklim değişikliyle ilgili haberlerin yer almadığından bahsetti ve 22 Nisan 2016 tarihinde imzaya açılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi çerçevesinde sera gazları salınımını azaltmaya yönelik önlemleri içeren “Paris İklim Anlaşması”nın ülkemiz tarafından hala kabul edilmediği gerçeğini ele aldı.

Ömer Madra öğrencilerimizi Extinction Rebellion’ın 15 Nisan’daki eylemi ve Greta’nın 24 Mayıs tarihinde düzenlenmesi planlanan “Global Strike For Future” etkinliğinden haberdar ederek konuşmasını tamamladı.

Fisun Yılgür
Ortaokul Öğrenci Birliği Rehberi
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni
Özel Şişli Terakki Ortaokulu