Öğrencilerimiz Problemlere Yaratıcı Çözümler Ürettiler

1240

Her iki yerleşkemizden ilkokul 4. sınıf öğrencilerimiz, 3 – 7 Ocak tarihleri arasında İngilizce derslerinde “Teknoloji” ünitesi kapsamında STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematichs) Project etkinliği yaptılar.

Öğrencilerimiz, mühendislik sürecinin ilk aşamasında, çözmek istedikleri kişisel veya küresel problemleri belirlediler. Benzer problemleri seçen öğrencilerimiz grup olarak süreç boyunca beraber çalıştılar. İkinci aşamada, öğrencilerimiz geliştirmek istedikleri aletlerle ilgili araştırmalar yaparak geliştirmek veya yaratmak istedikleri aletlerle ilgili farklı bakış açıları kazandılar. Sürecin üçüncü aşamasında da yapmak istedikleri aletlerin detaylı çizimlerini yapan öğrencilerimiz, dördüncü aşamada çizdikleri aletlerin modellerini tasarladılar.

Bazı öğrencilerimiz mini beslenme seti ve gün ışığında 3D filmleri izlemelerini kolaylaştıran aletler geliştirerek kişisel problemlerini çözdüler. Diğer öğrencilerimiz Coronavirus, kirlilik, sokak hayvanları gibi küresel çaptaki problemlerin çözümlerine yardımcı olacak teknolojik aletler tasarladılar. Ortaya birçok kişisel veya küresel problemleri çözebilecek özgün ve pratik ürünler çıktı. Öğrencilerimiz arkadaşlarına ve öğretmenlerine bu projelerini sunarak STEM projelerinin son aşamasını tamamladılar.

Tepeören yerleşkemizde bu projelerden öne çıkan çalışmalarımız:

 1. Water Purifier: Temiz suya ulaşımı zor olan çocuklar için kirli suyu kolayca arındırmak için tasarlanmış kullanımı ve taşıması kolay bir cihaz.
 2. Corona Catcher: En önemli küresel problemlerimizden olan Corona virüsünü vücudumuza yayılmadan burnumuzda yok ederek hastalığın yayılmasını önleyecek kullanımı kolay bir cihaz.
 3. First Aid Service Automated Robot: Okul bahçesinde veya parkta oynarken başımıza gelebilecek ufak yaralanmaları hızlıca tedavi edebilmek için bize ilk yardım malzemeleri sağlayan bir robot.
 4. Sea Cleaner: Deniz arabası olarak tasarlanmış bu araçla hem denizde sürüş keyfi yaşayabilirsiniz hem de denizi temizleyebilirsiniz. Denizden toplanan çöpleri aracın içindeki mini geri dönüşüm bölümünde ayrıştırılarak geri dönüşüm merkezlerine teslim edilmek üzere hazırlayan bir araç.
 5. Prosthetic Tails for Pets: Kuyrukları olmadığı için duygularını ifade edemeyen hayvanların sorunu çözecek ekonomik protez bir kuyruk.

Levent yerleşkemizde bu projelerden öne çıkan çalışmalarımız:

 1. Special Mask: Gözlük ve maske kullanırken, gözlükte oluşan buğuyu dışarı atan, böylece kirlenen maskeye dokunmamızı engelleyen pratik bir cihaz. Bir diğer maske de özel silecekleriyle gözlüklerdeki buğuyu silmek üzere tasarlandı.
 2. Magnifying Bookmark: Gözlüklerin kaybedilmesi durumunda, okumayı kolaylaştırma amacıyla büyüteç, kitap ayracı ve ışık birleştirilerek tasarlanmış pratik bir cihaz.
 3. Cat Feeder: Sokak kedilerinin su, yemek ve oyun ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış, içinde oyuncakların da bulunduğu bir yuva. Kedilerin yararlanabilmesi için öğrencilerimiz tarafından okulumuzun bahçesine yerleştirildi.
 4. Water Catcher: Fazla su tüketimine çözüm bulabilmek için icat edilmiş bir su kabı. Öğrencilerimiz yağmur yağdığında bu kapta biriken su ile bitkileri suladılar.
 5. Skater Cleaner: Kaykayın altına süpürge takılarak tasarlanan, kaykay yaparken aynı zamanda yerleri süpüren pratik bir cihaz.
 6. Belt Magnet: Kemere mıknatıslı plakalar yapıştırıp, etrafına fileden cep ekleyerek tasarlanmış, çanta olmadığında ihtiyaç durumunda kullanılabilecek pratik bir cihaz.
 7. Ultra Trash Machine: Çöpler ağır olduğunda taşıması zor olduğu için çöpü taşıyabilmeyi kolaylaştıracak tekerlekli bir araç.

Bu etkinlikle küçük mucitlerimiz problem çözme, yaratıcı düşünme ve sunum yapma becerilerini eğlenceli bir ortamda geliştirme fırsatı buldular.

Öğrencilerimizin ürünlerini buradan görebilirsiniz.