Öğrencilerimiz Meteoroloji Mühendisi Bünyamin Sürmeli’yle Buluştu

1895

Her iki yerleşkemizden ortaokul 8. sınıf öğrencilerimiz, 16 Ekim Cuma günü Meteoroloji Mühendisi Bünyamin Sürmeli’yle çevrim içi söyleşide bir araya geldi.

Fen Bilimleri Dersi “Mevsimlerin Oluşumu ve Küresel İklim Değişiklikleri” ünitesi kapsamında düzenlenen söyleşide Sürmeli, öğrencilerimize, küresel ısınmanın temel sorunları ve mücadele yöntemleri hakkında bilgi verdi. Küresel ısınmanın temel nedenleri arasında insanların ihtiyaç fazlası tüketimlerinin, gıda israflarının her geçen gün atmosferimize karbondioksit salınımını artırdığını ve havayı ısıttığını söyledi.

Sürmeli, konuşmasında dünyamızda şu anda 7.2 milyar insan yaşadığını, 2050 yılında dünyadaki insan nüfusunun 2 milyar kişi daha artacağını ve günümüzde 794 milyon insanın açlık sorunu yaşadığını, 2 milyar insanın yeterli vitamini alamadığını ve 1.9 milyar insanın aşırı beslendiğini belirtti. Bir tabak yemeğin 3’te 1’i çöpe gitmese bugün iklim değişikliği diye bir şeyin konuşulmayacağını vurguladı. Atmosferde yaşanan milyonda bir değişikliklerin bugün iklimimizi bu hale getirdiğini ve bu yüzden alınabilecek her önlemin çok kıymetli olduğunu söyledi.

Ayrıca iklim değişiminin; buzulların erimesi, deniz seviyesinin yükselmesi, orman yangınlarının sıklaşması, kuraklık, ısı dalgalarının artması ve salgın hastalıklar gibi birçok probleme yol açtığını anlattı. Ardından, öğrencilerimizin merak ettikleri soruları sorup cevaplar aldığı bu söyleşi sonra erdi.