Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde “Eğitimde Teknoloji Kullanımı ve Dijital Vatandaşlık” Sunumumuz

2441

Bilişim teknolojileri öğretmenimiz Tuba Balsak ve Yeşim Özen, 11 Nisan Pazartesi günü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sunum yaptılar. Eğitim Bilimleri Bölümü’ne bağlı Pedagojik Formasyon Programı öğrencilerinin “Eğitim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme” derslerinde, eğitim teknolojilerini Terakki’de nasıl kullandıklarını ve dijital vatandaşlığın önemini anlattılar.

Öğretmenlerimiz, Pedagojik Formasyon Programı’nda yer alan ve farklı branşlarda öğrenimini sürdüren öğretmen adaylarına, teknolojiyi kendi branşlarına nasıl entegre edebileceklerinden söz etti. Dijital vatandaşlık kapsamında, güvenli ve bilinçli internet kullanıcısı olmanın önemi hakkında uygulamalı etkinlikler gerçekleştirdiler. Eğitimde kullanılan web 2.0 araçları, uygulamalar ve eğitsel platformları paylaştılar.

Balsak ve Özen;  gelişen teknoloji ile değişen eğitim yöntemlerine vurgu yaparken, eğitimde etkileşimde olduğumuz Z kuşağında yer alan öğrencilerimiz için onların dilinden konuşmanın önemli olduğunu vurguladı. Teknolojinin öğretmenlerin yerini alamayacağını; ama muhtemelen teknoloji kullanan öğretmenlerin, kullanmayanların yerini alabileceğini söyleyerek her branşta teknoloji entegrasyonunun önemini belirttiler. Z kuşağında yer alan yeni nesil için, geleneksel yöntemler yerine, teknolojiyi araç olarak kullanarak yeni yöntemler keşfetmek gerektiğini vurguladılar.