Lise Öğrencilerimiz Prof. Dr. Baki Asiltürk’le Buluştu

1363

Her iki yerleşkemizden lise 10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz, 13 ve 21 Nisan tarihlerinde Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde akademik kariyerini sürdüren Prof. Dr. Baki Asiltürk’le buluştu.

Aynı zamanda modern Türk şiiri üzerine yazıları ve şiirleriyle tanınan Asiltürk, 10. sınıf öğrencilerimizle çevrim içi ortamda edebiyat, kitap, hayat sözcüklerinden yola çıkarak birikimlerini paylaştı. Kitap okumanın yemek yemek, piyano çalmak gibi hayatımızın normallerinden olduğunu söyleyen Asiltürk, gelenekselden moderne Türk edebiyatıyla ilgili görüşlerini dile getirdi. Özellikle klasik şiirin edebiyatımızı bugün de beslediğini söyleyerek Attila İlhan, Nazım Hikmet, Yahya Kemal gibi şairlerin şiirlerini örnek gösterdi. Modern şiirin temsilcisi olan önemli birçok şairin gelenekten yararlanmaya devam ettiklerini vurguladı. Gelenek dendiğinde akla sadece divan şiirinin gelmemesi gerektiğini halk şiirinin de gelenek içinde çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Lise 10 ve 11 IB sınıfı öğrencilerimizle gerçekleşen söyleşimizde ise Asiltürk; “Edebiyat nedir?”, “Edebiyatçı kimdir?”, “Edebi eleştiri nasıl yazılır?” sorularından oluşan alt başlıklarla ilgili birikimlerini paylaştı.

Kitaplık olan bir eve doğmanın şans olduğunu söyleyen Asiltürk, güncel edebiyat ile yaşayan edebiyatın arasındaki duvarların yıkılması gerektiğini söyledi. Yazım kurallarının ve noktalama işaretlerinin bir yazının kılık kıyafeti olduğunu vurgulayan akademisyen, öğrencilerimize yazı yazarken bu kurallara uyması gerektiğini belirtti. “Virgülün yerini doğru öğrenmek bile değerli bir kazanımdır.” diyerek yazım ve noktalamanın bir yazıdaki önemini vurguladı. “İster sinema ister müzik ister edebiyat hangi alanda uğraşırsa uğraşsın eleştiri yazmayan o alanda kalamaz, yaşayamaz.” diyerek edebiyatta eleştirinin önemine değindi.

Asiltürk, öğrencilerimizin sorularını yanıtladıktan sonra söyleşilerimiz sona erdi.