Terakki’de Frankofoni Haftası

2055

Her iki yerleşkemizden ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz; beş kıtadan, yaklaşık 280 milyon insanın konuştuğu Fransızca Dili Bayramı olan “Frankofoni Haftasını” bu yıl da 15 – 19 Mart tarihleri arasında Dünya Dilleri Bölümü Fransızca Zümremizin düzenlediği çeşitli sınıf içi ve sınıf dışı etkinliklerle kutladılar.

Fransızcayı tanıma, dilin kültürünü ve Fransız yaşayış tarzını öğrenmek adına öğrencilerimiz çeşitli sunumlar ve videolar izledi. Öğrencilerimiz öğrenmiş oldukları dilin sadece kendi ülkesinde değil dünya çapında kullanım alanlarını öğrendiler. Her seviyede yapılmış olan etkinliklerimizden bazıları şöyledir:

4. sınıflarımız, çevrim içi derslerimize Fransa bayrağı renkleri olan mavi-beyaz-kırmızı kıyafetlerle katıldılar. Çevrim içi ders boyunca Fransızca şarkılar eşliğinde öğrencilerimiz kendi kâğıt şapkalarını tasarlamış; şapkalarının üzerini bugüne kadar öğrenmiş oldukları fransızca kelimeler ve semboller ile süslediler. Aynı zamanda Fransa’nın kültürel sembolleri ile ilgili genel kültür oyunu oynadılar.

5. sınıflarımız Fransa’nın kültürel sembolleriyle ilgili çevrim içi bir Quiz Show etkinliği eşliğinde Fransızca şarkılar dinleyen öğrencilerimiz daha sonra Frankofoni kelimesini tasvir eden mesaj ve slogan çalışmaları yaptılar.

6. sınıflarımız, SEV Üsküdar Ortaokulu Fransızca öğrencileriyle birlikte “Frankofon ülkeler” teması üzerinden ortak bir Padlet Poster çalışması gerçekleştirdiler. Öncelikle her sınıf kendi en iyi posterini seçmiş, daha sonra seçilmiş olan en iyi posterlerden oluşan Padlet sayfasını her iki okulun öğrencileri oyladılar ve en iyi 3 çalışmaya ödül verildi. İlk 3’e giren öğrencilerimiz sırasıyla Deniz Ceylan (6I – Levent Yerleşkesi), Eylül Beren Demirsoy (6B – Tepeören Yerleşkesi) ve Ayşe Eşme (6A – Levent Yerleşkesi) oldu.

7. sınıflarımız; Sanayi 313’ün şefi ve aynı zamanda Tutti catering’in sahibi olan, Saint Benoît Lisesi mezunu Müge Ergül ile Fransız ve Türk Gastronomisi üzerine söyleştiler. Konuğumuz Fransız ve Türk mutfaklarından örneklerle sunum yaptı ve hazırladığı videolarla öğrencilerimizle bazı yiyeceklerin yapım aşamalarını anlattı.

8. sınıflarımız ise Frankofoni ve frankofon ülkeleriyle ilgili sunum yaptıktan sonra Nearpod üzerinde Francophonie, Fransız Dili, tarihi ve kültürü ile ilgili çeşitli soruların bulunduğu “Time to climb ” etkinliğine katıldılar.