Lise Öğrencilerimiz İnşaat Mühendisi Melih Yavaş’la Söyleşti

2134

İnşaat mühendisliği okumak isteyen Levent Yerleşkemizden lise ve fen lisesi öğrencilerimiz, 20. Kariyer Günlerimiz kapsamında 10 Aralık Salı günü İnşaat Mühendisi Melih Yavaş ile buluştu.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisimizin gerçekleştirdiği 20. Kariyer Günleri, öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı oluyor. Bu doğrultuda düzenlenen “İnşaat Mühendisliği Tanıtımı” etkinliğinde Yavaş, öğrencilerimize inşaat mühendislerinin birlikte çalıştığı diğer meslek alanlarına değinerek mimar, makine mühendisi ve elektrik mühendisleriyle nasıl bir ilişki içinde olduklarını anlattı.

Mezuniyet sonrası inşaat mühendislerinin, şantiye, projecilik ya da yönetsel kısmında kalmayı seçtiklerini ifade eden Yavaş, inşaat mühendisliğinin çok uzun saatler çalışılması gereken bir meslek olduğunu vurguladı. İş yaşamına atıldıktan sonraki ilk beş yılı “öğrenme süreci” şeklinde ifade etti. Bu beş yılda birçok hata yapılabileceğini, bu hataların da önemli maliyet sorunları çıkarttığını söyledi. “Önemli olan, bu hatalardan kendine pay çıkartmak.” diyerek meslekteki bilgi birikimi ve tecrübenin, 40’lı yaşlara kadar devam edebileceğini açıkladı.

Ayrıca Yavaş, inşaat mühendisliğinin lokomotif bir sektör olmasından ve ülkemizdeki kentsel dönüşüm projelerinden dolayı, inşaat mühendislerine uzun yıllar ihtiyaç olduğunu dile getirdi. İnşaat Mühendisliği bölümünü okumak isteyen öğrencilerin, üniversite seçiminde önemsemesi gereken bazı kriterleri öğrencilerimize hatırlatan Yavaş; iyi bir üniversitenin kişiye katacağı vizyon ve kazandıracağı çevrenin iş hayatındaki öneminden bahsetti.

Bununla birlikte Yavaş, yurtdışındaki inşaat şirketlerine de değinerek, İngilizce’nin yanı sıra birkaç yabancı dil daha bilmenin iş bulmakta oldukça avantaj sağlayacağının altını çizdi. Öğrencilerimize yüksek lisans yapmalarını da tavsiye ederek, yönetsel alanı seçmek isteyen mühendis adaylarına işletme veya finans gibi alanları seçmelerinin yararlı olacağını söyledi.

Bu sene gerçekleşecek diğer 20. Kariyer Günleri etkinliklerimiz ise “Başarı Öyküleri”, “Rektörler, Üniversite Adayları ile Buluşuyor”, “Dekanlarla Buluşma: Mesleğe Göz Kırpmak”, “Üniversite Terakki’de: Tadımlık Dersler”, “Üniversite Gezileri”, “Sunny ve BAU Apply Tanıtımı”, “Ders Seçim Konferansı”, “Meslek Gözlem Çalışmaları” ve “Tercih Konferansı” olacak.