IBDP Öğrencilerimizden Küresel Gençlik Eylem Bursu Başarısı

723

Levent Yerleşkemizden lise IBDP öğrencilerimiz, “Planet or Plastic? (Gezegen mi? Plastik mi?) konulu projelerini geliştirebilmeleri için Uluslararası Bakalorya (IB) “Global Youth Action Fund (Küresel Gençlik Eylem Bursu)” kazandılar.

Uluslararası Bakalorya 17 Mart’ta, 12-19 yaş aralığındaki IB öğrencilerinin projelerinin topluma ve çevreye olan etkisini artırabilmeleri için “Global Youth Action Fund” girişimini başlattı. Birleşmiş Milletlerin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri içerisinden seçim yapıp, ona odaklanarak projeler oluşturan farklı ülkelerden öğrenciler, burs hakkı kazanabilmek için Mayıs ve Haziran aylarında IB’ye başvuruda bulundular.

IBDP öğrencilerimiz İmge Nil Çitak (10 G), Emre Turgay (10 G), Ayşegül Eren (10 I), Ece Öztunç (9 G), Yaman İmrahor (9 G), Elfin Feliz Özcan (9 G) Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden “Life below water! (Su altındaki yaşam!)” hedefini destekledikleri “Planet or Plastic?” adlı projeleri için hazırladıkları görev planı ile 500’den fazla proje arasından seçildiler.

Öğrencilerimiz burs başarısının yanı sıra; Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı aracılığıyla Sosyal Girişimcilik konusunda 8 haftalık çevrimiçi eğitim ve Sosyal Girişimcilik Liderleri ile mentorluk ve bağlantı hakkına da sahip oldular.

Projenin amacını okuldaki plastik şişe kullanımını azaltmak olarak belirleyen öğrencilerimiz, projelerinin görev planını uygulamaya 2022-2023 eğitim-öğretim yılında başladılar. Bu amaçla öncelikle okulda plastik şişe kullanım miktarını tespit ettiler ve kullanımı azaltmak için tüm IBDP öğrencilerine; hazırladıkları posterler ve araştırdıkları verilerle sunum yaparak farkındalık kazandırdılar. Deniz canlıları temalı kek-kurabiye satışından elde ettikleri gelir ile IB katına su sebili satın alarak, tüm IB öğrencileri arasında “Kendi Mataranı Getir!” yarışması düzenleyip, kazanan sınıfı ödüllendirdiler. Öğrencilerimizin bu çalışmasının sonucunda; kullanılan plastik şişe miktarının azaldığı verilerle de tespit edildi.

Öğrencilerimiz, kazandıkları bursu kullanarak 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde de plastik kullanımını azaltma amaçlı çalışmalarına devam etmeyi hedefliyor.