CAS Öğrencileriyle Prag Gezimiz…

2228
Konuk Yazar: Yaren Önal (10 IB G)

Levent Yerleşkesinden lise 10 IB sınıflarından 8 kişi olarak 9 – 14 Nisan tarihleri arasında gittiğimiz “CAS Trips” Prag gezisi, dünyanın farklı yerlerinde ve milletlerine ait öğrencileri ortak bir faydada birleştiren bir program oldu. Gezi kapsamında Çekya’da yeni yerler keşfetmemizin yanında her gün CAS’in kapsadığı; yaratıcılık, fiziksel aktivite ve sosyal sorumluluk ilkelerinin her biri için ayrı projeler gerçekleştirdik.

Gittiğimiz günün gecesinde dans partisine katılmamız sayesinde diğer öğrencilerle kaynaşma imkanı yakaladık ve sohbet ettikçe kültürlerimizin farklılıklarından doğan güzelliği keşfettik. Daha sonraki günde evsizler için dergi satma yarışması vardı. Bu yarışmadan kazanılan paranın ihtiyaç sahiplerine ulaşacak olması ve bu farkındalığın yarattığı manevi rahatlık ve gurur asla hiç bir şeye değişmeyeceğim deneyimlerimden biri oldu. Ayrıca bu yarışmada grup halinde hareket etmemiz gerektiği için yardımlaşma bilincimiz de gelişti.

Hayatımın bir ilkini de yine bu gezide yaşadım. Aktivite ve yaratıcılık için gittiğimiz organik bir çiftlikte hayatımda ilk defa tarım işiyle uğraştım ve bunların nasıl yapıldığı hakkında sadece teorik bilgi değil aynı zamanda pratik deneyim de kazandım. Benim için en unutulmaz aktivite ise evsiz insanlar için yemek yapıp yaptığımız yemekleri şehrin başka bir yerinde bulunan barınağa götürmemizdi.

Prag gezisi bizim için turistik bir geziden daha çok kendimizi insani değerler açısından ve bir IB öğrencisi olarak geliştirdiğimiz 1 haftalık anılarla dolu bir yer olarak hayatımızda yerini aldı.

Yaren Önal (10 IB G)