Güneş Sistemi ve Ötesi: Uzay Bilmecesi

2536

Ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz Fen ve Teknoloji dersinde “Güneş Sistemi ve Ötesi: Uzay Bilmecesi” ünitesini Webquest üzerinden işlediler.

Bir uzay gemisi kaptanı olduklarını düşünerek çıktıkları yolculuk sırasında öğrencilerimize öğretmenlerimiz bir takım görevler verdiler.

“Gök Cisimlerini Tanıyalım” konusu ile ilgili webquest çalışmasında öğrencilerimiz, gök cisimleri ve diğer uzay kavramları ile ilgili bir “Kavram Haritası” yaptılar; “Karşılaştırma Tablosu” içeren bir afiş oluşturdular.

Uzayda doğal olayların ölçülmesi, bilinmeyenin araştırılması, bilginin genişlemesi, yer dışında insanlığa yararlı olabilecek kaynakların ve enerjinin bulunmasına yönelik çeşitli araştırmalar ile ilgili bir gazete hazırladılar. “Uzay Araştırmaları” konulu gazetede; gök bilimcilere, astronotlara, teleskoplara, uzay istasyonlarına ve uzay sondalarına yer verdiler.

Öğrencilerimiz, Plastik Sanatlar Bölümü  öğretmenleriyle de kendi sınıflarının “Güneş Sistemi” modellerini yaptılar.

Bu görevleri doğru ve eksiksiz yerine getiren öğrencilerimiz üç yıldız aldılar; aldıkları yıldızlara göre elde ettikleri uzay kaptanlığı rütbesiyle, yolculuk sonunda öğrencilerimiz 12 Haziran’da “Evrende Bir Nokta” etkinlikliğinde sertifikalarını aldılar. Bu etkinlikte öğrencilerimizin ürünleri sergilendi. Bazı öğrencilerimiz evde hazırladıkları ay, yıldız kurabiyelerini arkadaşlarına ikram ettiler.