Yaratıcı Drama Öğretmenimizden Yeni Çocuk Kitapları

2606

Levent Yerleşkemizden Yaratıcı Drama Öğretmenimiz Hafize Çınar Güner’in  “Bitmeyen Mitoloji – Baklanbaus Anlatıyor”, “Annemin Kalbi Kuş Gibi” ve “Özgür Kediler Ülkesinde” kitapçılarda yerini aldı.

Güner’in geçtiğimiz haziran ayı Kelime Yayınları’ndan çıkan “Bitmeyen Mitoloji -Baklanbaus Anlatıyor” adlı kitabı da tıpkı ilk kitabı “İyi ki Varsın Tilki Toni” – Arkadaşlık Puding Gibidir” gibi öğrencilerimizle yaptığı çalışmanın bir ürünü. 2011 yılından beri “Kendimizi İfade Etme Yollarımız” disiplinler üstü temasında ilkokul 3. sınıflarla ele aldığı ve sahneye taşıdığı Yunan Mitolojisine dair öyküler bu kez senelerdir antik kentte yaşayan bilge ama bir o kadar da geveze Baklanbaus’un ağzından çocuklara aktarılıyor. Serinin bu ilk kitabında okur birçok mitolojik karakterle tanışıyor ve hikâyelerinde onlara eşlik ediyor. Mitolojinin gizemine ve geçmişten günümüze yaşamımızdaki yerine, Persephone’nin yediği altı nar tanesiyle ve Pandora’nın açtığı kutuyla şahit oluyor.

Resimli kitaplarının şu an için sonuncusu olan “Annemin Kalbi Kuş Gibi“ ise geçtiğimiz Tüyap İstanbul Kitap Fuarı sonrasında Beta Kids etiketiyle raflardaki yerini aldı. Bu kitap bir anne ile oğlunun ilk ayrılma ve kavuşma hikâyesini anlatıyor.

Yine geçtiğimiz sonbaharda Dinozor Çocuk tarafından yayımlanan “Özgür Kediler Ülkesinde” ise çocuk okura hem haklar, sorumluluklar üzerine düşünme hem de  “özgürlük” kavramını sorgulama fırsatı sunuyor.

Güner, 2014 yılında yayımlanan ve şu an on ikinci baskıya ulaşan ilk çocuk kitabı “İyi ki Varsın Tilki Toni” – Arkadaşlık Puding Gibidir” kitabını ilkokul 1. sınıf öğrencilerimizle yaptığı bir çalışma sonucu kaleme almıştı. Empati tutumu ve ilişki yönetimine odaklanan bu çalışmasını ERG (Eğitim Reformu Girişimi), Eğitimde İyi Örnekler Konferansı başta olmak üzere pek çok konferans ve seminerde meslektaşlarıyla paylaştı. Çalışması son olarak “Sınıfta Sanatı Kullanmak; İyi ki Varsın Tilki Toni” başlığıyla “Fark Yaratan Sınıflar” sayfasında yer aldı.

Kelime Yayınları’ndan basılan “İyi ki Varsın Tilki Toni” serisinin ardından resimli çocuk kitaplarına yönelen Güner’in, “Aslan’ın Doğum Günü”, “Park Canavarı”, “Ayı Masalı” adlı kitapları da aynı yayınevinden çocuklarla buluştu. Bu kitapların yanı sıra “İda ve Mila” serisinin ilk üç kitabını da Dinozor Çocuk tarafından yayımlandı. Serinin son kitabı “İda ve Mila Ressam Kedi Üzüm” de iki iyi arkadaş olan, birbirleriyle her şeylerini paylaşan İda ve Mila bu kez ne oynayacakları konusunda bir türlü anlaşamazlar. İda baykuşçuluk oynamakta ısrar ederken Mila prensesçilik diye tutturur. Tam o sırada sokak kedisi Üzüm çıka gelir.  İşte tam da asıl oyun o zaman başlar. İda ve Mila’nın farklı farklı mesleklerin rolüne girip oynadıkları bu oyunda okuru renkli bir curcuna bekliyor.

Sadece çocuk kitabı yazmakla kalmayıp yaptıklarıyla da çocuk edebiyatı alanına katkı sunan Güner, 2014 yılının Aralık ayından beri Kadıköy Anneleri web sitesindeki “İlk Kitaplığım” adlı köşesinde çocuk kitaplarını tanıtıyor ve düzenli aralıklarla Küçük Kitap Kurtları Buluşmaları düzenliyor. 2019’un Şubat ayından beri Cumhuriyet Kitap Eki’nin “Taş-Kâğıt-Makas” isimli çocuk ve gençlik edebiyatı sayfasında yazıyor.