Terakkililere FIRST Robotik Yarışmasında Birincilik ve Mühendislikte Mükemmellik Ödülü

2887

Levent Yerleşkemizden lise Robotik Kulübü takımımız TeRoBot, 9 – 11 Mart tarihlerinde İstanbul Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda gerçekleştirilen FIRST* Robotik Yarışması’nda (FRC) sıralama maçları sonucunda aralarında Ukrayna, Polonya, Kazakistan, Hırvatistan ve İsviçre’den de katılanların olduğu 53 takım arasından 1. oldu. Çeyrek final ve yarı final maçlarında da rakiplerini eleyen takımımız TeRoBot, final müsabakası sonucunda Amerika Birleşik Devletleri’nin Houston şehrinde yapılacak Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı kazandı.

Ayrıca takımımız, olağandışı tasarıma ve kullanılabilirliğe sahip robotu tasarlayan takıma verilen Excellence in Engineering (Mühendislikte Mükemmellik) ödülünün de sahibi oldu. Delphi tarafından desteklenen Excellence in Engineering ödülü zarif ve aynı zamanda avantajlı makine özelliğini kullanan takıma veriliyor. Ödülü alan takım, seçilen makine özelliğini iyi bir şekilde anlatabilmeli ve gösterebilmelidir. Takımımız oyundaki tırmanma engeli için kendine özgü etkin ve etkileyici mühendislik çözümü getirerek tırmanma görevini mükemmelleştirdi.

Takımımız, 6 hafta süren tasarım, inşa ve kodlama süreçlerini mentörleri Fizik öğretmenlerimiz Ahmet Astepe, Demet Karakaş ve Hande Gökdoğan ile mühendislerin rehberliğinde yaşayarak bu seneki “Infinite Recharge” temalı oyuna hazırlandılar.

Bu oyunda, iki ittifak, uzayın derinliklerindeki bir çatışma sonucunda oluşan ve FIRST Şehri’ne yönelen gök cisimlerinden şehri korumaya çalışır. Sadık droidlerinin yardımıyla, her ittifak Kalkan Jeneratörü’ne enerji sağlayan Güç Hücreleri’ni toplayıp gerekli yerlere yerleştirmek için mücadele eder. Yeteri kadar Güç Hücresi’ni yerleştirdikten sonra, droidler kendilerine ait Kontrol Paneli’nde birtakım ayarlamalar yaparak Güç Jeneratörü’nün evrelerini etkinleştirir. Maçın son saniyelerinde, Kalkan Jeneratörü’nü çalıştırmak için Randevu Noktaları’na giden droidler şehri yaklaşan tehlikeden kurtartır! 15 saniyelik Otonom Periyodu boyunca droidler önceden programlanmış komutları uygular. Otonom Periyodu’nda ittifaklar iki şekilde puan toplayabilir:

  1. Güç Hücreleri’ni Güç Girişleri’ne yerleştirerek
  2. Başlatma Çizgisi’nden hareket ederek

Maçın geri kalan 2 dakika 15 saniyesinde droidler sürücülerin kontrolündedir. Bu süre zarfında ittifaklar değişik şekillerde puan toplayabilir:

  1. Güç Hücreleri’ni Güç Girişleri’ne yerleştirmeye devam ederek
  2. Rotasyon Kontrolü’nü gerçekleştirerek
  3. Pozisyon Kontrolü’nü gerçekleştirerek
  4. Jeneratör Anahtarı’nda asılı kalarak
  5. Jeneratör Anahtarı’nı denge pozisyonuna getirerek

Maç sonunda daha fazla puana sahip olan ittifak maçı kazanır.

*FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) Robotik Yarışması, öğrencileri sorunları için inovatif çözümler aramaya ve potansiyellerini keşfetmeleri için sınırlarını zorlamaya teşvik ediyor. Yarışma öğrencilere öğretmenler, veliler, mentörler, yöneticiler ve profesyoneller ile çalışma ortamı sağlayarak geleceğin mühendisleri, bilim insanları ve liderleri olmaları için ilham veriyor.