Terakkililerin Dostlarımız Projesi

3115

Her iki yerleşkemizde 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında yapılan “Dostlarımız” projesi, bu sene de 03 – 07 Ekim tarihleri arasında yaratıcı drama öğretmenlerimizin rehberliğinde gerçekleşti. Anaokulu çocuklarımız ve ilkokul öğrencilerimiz, çeşitli birçok etkinlikle hayvan sevgisi, hayvanları koruma, hayvan haklarına saygı duyma ve sosyal sorumluluk bilinci konusunda farkındalık kazandılar.

Levent Yerleşkemizden ilkokul 1 – 4. sınıf öğrencilerimizin ve anaokulundaki tüm yaş gruplarındaki çocuklarımızın kolilerce getirdiği köpek mamaları, Sahipsiz Hayvanları Koruma Derneği’ne teslim edildi. Kampanyaya katılan herkese barınaklardaki/sokaklardaki sahipsiz köpekler adına teşekkür kartı verildi.

Tepeören Yerleşkemizden 3. sınıf öğrencilerimizin köpek mamaları ise 15 Ekim Cumartesi günü Tuzla Belediyesi Hayvan Barınağı’na ulaştırılacak ve öğrencilerimiz kampanyada yer aldıkları için teşekkür kartlarını alacaklar.

Levent Yerleşkemizden ilkokul 1 ve 2. sınıf öğrencilerimiz, “Pöti/Pöti ve Dede” kitaplarının yazarı Gökçe Gökçeer’le Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de buluştu ve Köpeklerle Doğru İletişim Atölyesi gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz bu etkinlikte köpeklerle doğru iletişim kurmanın yollarını öğrenirken aynı zamanda gerçek bir kahraman olan Pöti ile tanıştı ve barınaklar hakkında bilgilendiler. Etkinlik sonunda Gökçeer, Pöti serisini öğrencilerimiz için imzaladı.

Levent Yerleşkemizden ilkokul 3 ve 4. sınıf öğrencilerimiz, “Çıtı Pıtı Kedi Olmak İstemiyorum” kitabının yazarı Renan Özdemir’le Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de söyleşti. Özdemir, öğrencilerimize bu ilk kitabının öyküsünü eğlenceli bir şekilde anlattı. Masal tadındaki söyleşinin ardından da öğrencilerimizin kitaplarını imzaladı.

Tepeören Yerleşkemizden tüm anaokulu çocuklarımız ile ilkokul 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerimiz, “Sokaktaki Dostum” drama çalışmasıyla sokakta yaşayan hayvanların yaşantısını anlamaya çalıştılar.

Levent Yerleşkemizden anaokulu 6 yaş grubu çocuklarımız da “Hayvanlar Yarışıyor!” drama çalışması kapsamında Terakki’ye bir hayvan kostümü giyerek geldi. Tüm hayvanların farklı özelikleriyle doğaya renk kattığı ve doğanın bir parçası olduğu anafikrini; masal, oyun ve dansla işlediler.

Son olarak, Levent Yerleşkemizden 3. sınıf öğrencilerimiz, Yedikule Hayvan Barınağı’nın anlatıldığı “Sıradan Bir Gün” belgeselini ve Tepeören Yerleşkemizden tüm anaokulu çocuklarımız ile her iki yerleşkemizden ilkokul 1. sınıf öğrencilerimiz, ilkokul Çizgi Film Kulübümüzün geçtiğimiz yıl yaptığı “Tarçın” adlı müzikal çizgi filmi izledi.

İlkokul öğrencilerimiz “Tarçın”ı; Yaratıcı Drama Öğretmenimiz Hafize Güner’in “Dostlarımız” projesi kapsamında senaryosunu yazdığı, 2008 – 2012 yılları arasında ise ilkokul öğrencilerimizin sergilediği aynı adlı drama oyunundan uyarladı. Film; daha önce petshop’tan alınıp sokağa atılan, barınakta tekrar hayata dönen Tarçın’ın yeni sahibiyle olan maceralarını anlatıyor. Hayvan haklarına ve hayvan edinme sorumluluğuna dikkat çekiyor.