Terakkililerden Çevre Dostu İcatlar

2221

Ortaokul 8. sınıf öğrencilerimiz, 19 Aralık Perşembe günü her sınıftan dört grubun kendi icadının tanıtımını yaptığı “Convince Me If You Can” yarışmasında jüri üyelerini ikna etmeye çalıştılar. İngilizce Bölümümüzün düzenlediği bu yarışma “Bilimsel ve Teknolojik Yenilikler” teması çerçevesinde gerçekleşti.

Öğrencilerimiz bir problem ve ihtiyaç alanı belirleyerek, çevre dostu olma ilkesine bağlı kalarak, kendi icatlarını ya da innovasyonlarını yaptı. Daha sonra sınıfta, grup etkinlikleriyle, iş bölümü çerçevesinde posterlerini, görsel sunumlarını ve konuşmacıların metnini hazırlayarak projelerini jüri önünde sergileyecek etkileyici bir sunum haline getirdiler.

Tepeören Yerleşkemizde 8A sınıfından Can Güven, Şimal Özdemir, Fırat Yöndem, Alperen Başak ve Nehir Bayazıt “Fish Bot” adlı icatlarıyla “En İyi Sunum” ödülü aldı. Öğrencilerimiz bu icatlarıyla denizlerde kirliliğe sebep olan plastik atıkları toplamayı amaçladı. 8B sınıfından Mehmet Ali Kantarcı, Ege Poyraz Bodur, Efe Umurhan, Kuzey Karataşlı ve Adil Batu Aydın “Eco-Marine” ile “En Yenilikçi İcat” ödülüne sahip oldu. Öğrencilerimiz bu icadı, denizlerin dibine çöken atıkları toplamak ve bu atıkları yakıta dönüştürmek amacıyla yaptılar.

Hazırladıkları ürün posterleriyle jüri üyelerimizi görsel anlamda ikna etmeyi başaran grubumuz, aslında bir lens olan ama sağlık problemlerini tespit eden ve plastik içermeyen “Heallens” adlı icatlarıyla 8B sınıfından Ceren Yanık, Ceylin Ozan, Elif Salimoğlu ve Ezgi Günel oldu.

Levent Yerleşkemizde her sınıfın kendi icadının tanıtımını yaptığı yarışmada ürün posterleriyle jüri üyelerimizi görsel anlamda ikna etmeyi başaran grup, giyilebilir su filtresi “Water You Doin’” ile 8K sınıfımız oldu. “Spray Away” adlı kötü kokuları gideren çevre dostu sprey projesiyle “En Başarılı Sunum” 8H sınıfımızındı. Doğa dostu ve aynı zamanda deniz suyunu temizleyen bir vapur projesi olan “E.F.F.” icadıyla “En Yenilikçi İcat” ödülüne 8B sınıfımız layık görüldü.