Terakkililer Uluslararası WWF İklim Değişikliği Projesine Katıldı

1537

Her iki yerleşkemizden ortaokul 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz, Uluslararası İklim Değişikliği Projesi (WWF Climate-Action- Project) kapsamında 28 Eylül – 8 Kasım tarihleri arasında 128 ülkeden öğrenciyle birlikte “iklim değişikliğine dur!” dedi. Öğrencilerimiz, proje eylem planlarında yer alan yerelden küresele iklim değişikliği etkilerini fark etmek amacıyla Portekiz, Lüleburgaz ve Afrika olmak üzere üç farklı grup ile video konferans yaptı ve iklim değişikliği ve etkileriyle ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Gerçek ve etkili küresel etki yaratmak amacıyla yapılan video-konferanslarda Terakkili öğrenciler, pandemi sürecinde ve öncesinde ülkelerin hava olaylarını karşılaştırdı, tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunları birebir dinledi, su gibi hayati bir kaynağa ulaşmanın güçlüklerini hissetti. Yaklaşık 1.5 saat süren video konferanslarda ülkemizi en iyi şekilde temsil etmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen öğrencilerimiz, çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini paylaştı.

Ortaokul Fen Bilimleri öğretmenlerimiz Nalan Yıldırım ve Pelin Menekşe rehberliğinde iklim değişikliği çalışmalarını tamamlayan 11 öğrencimiz, bu proje çerçevesinde çeşitli ülkelerden öğrencilerle birebir konuşma şansı yakalamanın yanında fidan dikme, Mars’a mesajlar yollama etkinlikleri gerçekleştirdi. Ayrıca, iklim değişikliğinin ne olduğunu ve yerel olarak iklim değişikliğine neden olanların yer aldığı sunumları; diğer ülkelerin de çalışmalarını takip ederek iklim değişikliği ve/veya belirli çevre sorunları için buldukları potansiyel çözümleri projenin web sitesinde paylaştılar. Çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini ifade eden öğrencilerimiz daha sonra 5 Kasım’da WWF, NASA ve BM işbirliği ile hazırlanan web seminerine katılan öğrencilerimiz, farklı çalışmaları uzmanlarından dinleme fırsatı buldular.