Terakkililer Türkiye İnovasyon Haftası'ndaydı

2809

Terakkili gençler, 8 – 10 Aralık tarihleri arasında davet üzerine katıldıkları Türkiye İnovasyon Haftası’nda projelerini ziyaretçilerle paylaştı. Ayrıca Shell Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Team TERAKKİ’ye teşekkür plaketi verdi.

Sürdürülebilir kalkınma yolunda yenilikçi çalışmaları desteklemek için T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Birliğinin (TİM) İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirdiği Türkiye İnovasyon Haftası’nda Levent Yerleşkemizden 2016 mezunumuz Simay Aslanoğlu, Tepeören Yerleşkemizden Turbo TERAKKİ ve Levent Yerleşkemizden Team TERAKKİ yer aldı.

Aslanoğlu, geçtiğimiz yıl TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında kimya dalında bölge 1.liği elde ettiği ve Ankara’daki Türkiye finalinde de 3. olduğu “Mısır (Zea Mays) Kabuğunun Sönmüş Kireçle (Ca (OH)2) Mikrodalga Destekli Alkali Önişleminin Asit Hidrolizine ve Etanol Üretimine Etkisi” adlı projesini anlattı. Ziyaretçilerin sorularını cevapladı.

Aslanoğlu’nun kimya öğretmenimiz Birol Binici’nin danışmanlığında yaptığı bu projenin amacı, hem ekonomik hem çevresel hem de etik açıdan daha cazip bir şekilde biyoyakıt üretmek.

inovasyonahftasiterabook

Geçtiğimiz yıl Shell Eco-marathon Türkiye yarışmasındaki başarılarıyla Takım Ruhu Ödülü ve OİB (Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği) Özel Ödülü alan Team TERAKKİ ve Turbo TERAKKİ, ziyaretçilere kendi tasarlayıp ürettikleri ve yarıştıkları araçların özelliklerini açıkladı. Team TERAKKİ tamamen elektrikli “Urban Concept” aracını, Turbo TERAKKİ ise benzinli “Prototype” aracını sundu. Ardından yaptıkları çalışmalar ve yarışma hakkında bilgi verdiler.

Ayrıca, CERN’de uzun yıllardır yaptığı çalışmalardan dolayı “Globalde İz Bırakan Türkler” paneline konuşmacı olarak katılan bilim insanı Gökhan N. Üneli öğrencilerimize yaptıkları “telli algıç”ın detayları ve yapım aşamalarından bahsetti.

Terakkili Gençlere Teşekkür Plaketi

Shell Eco-marathon takımlarımız, Türkiye İnovasyon Haftası’nın ikinci gününde Shell ve Türkiye İhracatçılar Birliğinin verdiği özel davete katıldı. Davette, Team TERAKKİ’de daha önce yer almış mezun öğrencilerimiz de vardı.

Shell Eco-marathon Europe yarışmasına Türk takımlarının katılmaya başladığı 2005 yılından bu yana, hiç ara vermeden Fransa, Almanya, Hollanda ve İngiltere’de yarışmış tek Türk takımı olan Team TERAKKİ’ye Shell Ülke Başkanı Ahmet Erdem tarafından teşekkür plaketi verildi.