Öğrencilerimiz Artırılmış Gerçeklikle Elementleri Keşfediyor

2531

Her iki yerleşkemizden ortaokul 8. sınıf öğrencilerimiz, “Maddenin Yapısı ve Özellikleri” ünitesi kapsamında “Elementler” konusunu 5 – 9 Aralık tarihleri arasında artırılmış gerçeklik uygulamasıyla ele aldı.

Fen Bilimler Bölümümüz ve Öğrenme Geliştirme Merkezimizin birlikte tasarlayıp yapılandırdığı “Artırılmış Gerçeklik ile Element Küpleri” adlı bu çalışmanın amacı; öğrencilerimizin elementleri sanal bir ortamda kendilerinin keşfettiği özelliklerle tanımalarını sağlamak.

Öncelikle öğrencilerimiz; 6 elementten oluşan bir küp yapımı ve programın nasıl yüklenip çalıştığını anlatan yönerge kağıtlarını aldı. Örnek küp ile kısa bir gösterim yapıldıktan sonra öğrencilerimiz bu küpü evlerinde oluşturarak programın nasıl çalıştığını kontrol ettiler. Daha sonra, bu programın yüklü olduğu cep telefonu ve tabletleri derse getirdiler. Ardından, öğretmenlerimiz 5 kişilik gruplara ayrılan öğrencilerimize küplerini verdi. 36 elementi; adı, periyodik tablodaki yeri, rengi, fiziksel hali (katı-sıvı-gaz) ve ek bilgileri çalışma kağıtlarına doldurup telefon veya tabletlerini kullanarak incelediler. Dersin sonunda öğrencilerimiz, çalışma kağıtları doğrultusunda öğretmenlerinden geri bildirimlerini aldılar.