Terakkililer Matematik Etkinliklerinde Buluştu

554

Her iki yerleşkemizde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz, 13 – 18 Mart tarihleri arasında Dünya Matematik Günü ve Dünya Beyin Haftası kapsamında çeşitli etkinliklere katıldı.

Dünya Matematik Günü projesi Dünya Matematik Birliği (IMU) tarafından yürütülüyor. IMU, tüm dünyada 2023 yılı için “Herkes için Matematik” temasını ortak resmi tema olarak ilan etti.

Ortaokul öğrencilerimiz, matematiğin ünlü sabiti pi sayısının gizemli dünyasını keşfetti.  7. sınıf öğrencilerimiz okul koridorlarına kurulan istasyonlarda gruplar halinde deneyler ve modeller yaparak çıkarımlarda bulunacakları farklı pi problemleri çözdüler. Ayrıca “Pi ile Sanat”, “Pi ile Resfebe”, “Pi ile Sudoku”, “Pi ile Kelime Avı”, “Doğum günü tarihim pi sayısının basamakları içinde nerede?” gibi pek çok farklı içerikle karşılaştılar. Pi temalı şarkılardan oluşan mini bir konser verdiler.

Öğrencilerimizin bazıları evlerinde yapıp getirdikleri pi sayısı şeklindeki pasta ve kurabiyelerini arkadaşlarıyla paylaşırken, Cooking Club saatinde öğrencilerimiz okulda yapıp pişirdikleri pi kurabiyelerini 6, 7 ve 8. sınıf düzeyindeki tüm öğrencilere dağıtarak bir sürpriz yaptı.

Ayrıca öğrencilerimiz hafta boyunca “Pi Afiş” yarışmasına ve içinde pi sayısının geçtiği matematik sorularından oluşan  “Pi Dijital Kaçış Oyunları”na katılarak öğrendiklerini farklı platformlarda uygulama fırsatı buldular.

Lise öğrencilerimiz de Satranç Turnuvası, Akıl Oyunları, Origami, Pi Cafe etkinliklerinde buluştu. Satranç Turnuvasında Levent Yerleşkemizde öğrencimiz Kerem Elitaş (Fen 9), Tepeören Yerleşkemizde Berk Yıldız (12C) birincilik elde etti. Akıl Oyunları’nda öğrencilerimiz Abolone ,Reverse ,Go , Set ve Gravity maze , Pentago, Pentamino gibi strateji geliştirmelerini sağlayan oyunlar oynadı. Bu süreçte Akıl Oyunları Kulübü öğrencilerimiz, isteyen arkadaşlarına destek oldu.

Öğrencilerimiz, üç boyutlu düşünme becerilerini geliştirmek, matematiksel kavramları eğlenceli bir yöntemle anlamalarını sağlamak amacıyla düzenlenen Origami’de küp açılımları, piramit, turna kuşu, kelebek gibi nesneleri öğretmen ve görevli öğrencilerimiz eşliğinde tamamladılar. Pi Cafe’de ise gönüllü öğrencilerimiz pi temalı kurabiye satışı yaptılar. Bu satıştan elde edilen geliri Terakki Sosyal Dayanışma komitesine gönderdiler.

Ayrıca her iki yerleşkemizden ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz, Dünya Beyin Haftası kapsamında koridorlara kurulan stantlarda farklı akıl, zeka ve strateji oyunlarını arkadaşlarına tanıtıp öğrettiler.

Ortaokul 5. sınıflardan görevli bir grup öğrenci ile Levent Yerleşkemizden ilkokul 3 ve ortaokul 6. sınıflar Yaratıcı Zihinler Kulübü öğrencilerimiz, problem çözme ve akıl yürütme becerilerini geliştiren Quoridor, Mastermind, Abolone, Rushour, Pylos, Dobble, Set, Quarto, Calisto vb. çeşitli oyunları arkadaşlarına öğretti. Sonra arkadaşları, öğrendikleri oyunları birlikte oynadılar.

Etkinliklerden fotoğrafları buradan görebilirsiniz.