Terakkide Şiir

753

Terakkili öğrenciler, 21 Mart Dünya Şiir Günü ve 22 Mart Dünya Çocuk Şiirleri Günü’nü 20 – 24 Mart tarihleri arasında her iki yerleşkemizde çeşitli etkinliklerle kutladı.

Tüm ilkokul öğrencilerimiz, sınıf öğretmenlerimiz ve Türkçe Koordinatörlüğümüzün iş birliğiyle düzenlediği şiir dinletisinde “doğaya” ilişkin şiirleri; görseller, melodiler ve danslar eşliğinde izlediler. Serbest Şiir Kürsü’sünde hafta boyunca kendi yazdıkları şiirleri kürsüden arkadaşlarına okudular. Şiir seslendirme videolarını izlediler. İlkokul kütüphanesinde “Şiir Kitapları Sergisi ve Tadımlık Şiirler Etkinliği”, Classroom üzerinden de Dijital Şiir Kitapları Sergisi’ne katıldılar. “Pablo Neruda’ya Terakkili Şairlerden Cevaplar” etkinliğiyle öğrencilerimizin dizeleri okul koridorlarına taştı.

Lise öğrencilerimiz de 21 Mart Dünya Şiir Günü’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümümüzün düzenlediği etkinliklerde buluştu.  Her iki yerleşkemizde lise 10. sınıf öğrencilerimiz, “Bir Şiirin Peşindeyim” etkinliğinde birbirinden farklı şairlerin şiirleriyle buluştu. Şiir dinletisiyle başlayan etkinlik, öğrencilerimizin şairlerin dizelerine kendi dizelerini de ekleyerek yeni şiirler yazmasıyla devam etti ve ardından bu şiirleri arkadaşlarıyla paylaştılar. Ayrıca tüm lise sınıf seviyelerinden öğrencilerimiz okudukları, sevdikleri şiirlerden ya da kendi yazdıkları şiirlerden dizeler seçtiler. Seçtikleri dizeleri ve şairlerinin isimlerini tişörtlerine yazdılar.

Tepeören Yerleşkemizde Dünya Diller Bölümümüzle birlikte düzenlenen “Şiir Ağacı” etkinliğinde tüm lise öğrencilerimiz, kendi yazdıkları Türkçe şiirleri beyaz kâğıtlara yazdılar. İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca yazdıkları şiirleri de renkli kâğıtlara yazıp şiir ağacına astılar. Ayrıca ağacı, kâğıttan yaptıkları renkli şekillerle süslediler. Ortaya çok renkli, çok dilli bir ağaç çıktı. Her koridorda içine ipler gerilmiş tahta çerçevelerin asıldığı bir diğer etkinlik “Askıda Şiir”de öğrencilerimiz, bu kez ünlü şairlerden sevdikleri, onlarda iz bırakan şiirleri yazıp küçük mandallarla çerçevelere astı. Böylece hem kendi şiir beğenilerini yansıtmış hem de akranlarının şiir beğenilerini görmüş oldular. Levent Yerleşkemizde ise öğrencilerimiz seçtikleri şiir örneklerinden ve şairlerin isimlerinden şiir durakları oluşturdu.

Etkinliklerden tüm fotoğrafları buradan görebilirsiniz.