Terakkililer, Günümüz ve Gelecekteki Dünya Meselelerini Tartıştı

2395

Levent Yerleşkemizden MUN (Model United Nations) Kulübünden lise öğrencilerimiz, dünya sorunlarının ele alındığı, Birleşmiş Milletler çalışmalarının simülasyon yoluyla öğretildiği MUN konferanslarından 4 – 7 Aralık tarihleri arasında ilk kez düzenlenen DENMUN (Denizatı Okulları Model Birleşmiş Milletler) 2015’teydi.

DENMUN_Etkinliği_PIC5

Terakkili delegeler, “Günümüz ve Gelecekteki Dünya Meseleleri” konulu konferansta Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi, Ekonomi ve Finans Komitesi, Sosyal, Beşeri ve Kültürel Meseleler Komitesi, Özel Politikalar ve Bağımsızlık Komitesi ve BM Güvenlik Konseyinde Afganistan, Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Birleşik Krallık ve Venezuela’yı temsil etti.

Öğrencilerimiz; savaşlarda insansız uçakların kullanımı, gençlerin karşılaştığı ve uzun süredir devam eden işsizlik sorunu, klonlamanın etik değerlere uygun olup olmadığı, özel askeri müteahhitlerin gözlemlenmesi, silahlı çatışmalarda sivillerin korunması gibi birçok konuyu tartıştı.

Ayrıca, konferansta bir öğrencimiz Marvel karakterlerinden birinin rolünü üstlenerek, “X-Men Brotherhood’a Karşı” ve “X-Men Avengers’a Karşı” başlıklarının bulunduğu Marvel Özel Komitesinde görev aldı.