Terakki’de Avrupa Diller Günü

2957

Terakkililer, 28 – 30 Eylül tarihleri arasında Avrupa Diller Günü’nü çeşitli etkinliklerle kutladı. Avrupa dillerinin çeşitliliği ve kültür zenginliğini yaptıkları çalışmalarla anlattılar.

Anaokulu 6 yaş grubu çocuklarımız, İngilizce öğretmenleriyle birlikte farklı dillerde şarkılar söyleyip hikayeler dinlediler.

1. sınıf öğrencilerimiz İngilizce derslerinde farklı dillerde selamlaşıp şarkılar söyledi; 1’den 10’a kadar sayıları saydı. Avrupa ülkelerinin bayraklarını boyadılar. 2. sınıf öğrencilerimiz, “Twinkle Twinkle Little Star” şarkısının Fransızca ve İspanyolca versiyonlarını dinleyip söylemeye çalıştı. Ayrıca onlara verilen 8 Avrupa ülkesi hakkında sunum izleyip proje çalışması yaptılar. Öğrendikleri şarkıları birbirlerine söyleyip projelerini sundular, seçtikleri 3 geleneksel oyunu oynadılar. “Europe in Our Hall – Koridorumuzdaki Avrupa” etkinliği kapsamında kurayla birer ülke seçerek İngilizce derslerinde bu ülkeye ait şarkı, oyun, mutfak, yer ve ünlü kişileri tanıtma ve tanıma fırsatı buldular. Kendi oluşturdukları pasaportlarıyla “Buddy Project – Arkadaşlık Projesi” kapsamındaki misafir sınıfları ziyaret ettiler, farklı ülkeler hakkında hazırladıkları çalışmaları sundular.

3. sınıf öğrencilerimiz, “Happy Birthday” adlı şarkıyı farklı dillerde söyleyip ülke ile bayraklarını eşleştirme oyunları oynadı. İspanya, İngiltere ve İtalya ile ilgili İngilizce öğretmenlerinin hazırladıkları sunumları izleyip Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca şarkıları hep beraber seslendirdiler. 4. sınıf öğrencilerimiz ise seçtikleri ülkeyle ilgili araştırmalar yaparak istedikleri yöntemle arkadaşlarına sundu. Farklı dillerde günlük diyaloglar canlandırıp farklı kültür ve dillerde yaptıkları araştırma sonuçlarını arkadaşlarıyla paylaştılar.

5. sınıf öğrencilerimiz “sevgi”, “arkadaşlık” ve “saygı” kavramlarının farklı dillerde nasıl ifade edildiğini araştırıp kartonlara yazdılar ya da öğrendikleri kelimeleri koridorlarda yer alan haritalar üzerinde sergilediler. 6. sınıf öğrencilerimiz, bir “Hazine Avı” oyunu oynadı. Binanın çeşitli yerlerine saklanan ipuçlarını heyecanla arayan öğrencilerimiz bütün ipuçlarını bularak gizli kelime “Learning”i tamamladı. 7. sınıf öğrencilerimiz kendi seçtikleri cümlelerin farklı dillerde nasıl ifade edildiğini araştırdıktan sonra yaptıkları posterlerle dolaplarını süsledi. 8. sınıf öğrencilerimiz de Avrupa Diller Günü ile ilgili bir sunum izledi, çeşitli ülkelerle ilgili araştırmalar yaptı ve onlara verilen ifadelerin farklı dillerdeki karşılıklarını bulup posterler hazırladı.

“Terakki’de Avrupa Diller Günü” adlı Facebook fotoğraf albümümüze buradan ulaşabilirsiniz.