Terakkililer FLL Turnuvasında Sorunlara Çözümler Üretti

2143

Her iki yerleşkemizden robotik takımlarımız, FIRST LEGO League (FLL) / Bilim Kahramanları Buluşuyor “Uzay Serüveni/Into Orbit ” temalı 15. Türkiye Turnuvası kapsamında İstanbul’da gerçekleşen yarışmalara katıldı.

Dünya genelinde 80 ülkede yapılan FIRST® LEGO® League (FLL)turnuvaları, Türkiye’de de Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenleniyor. Bu turnuvalarda, bilimin toplumsal yaşamın odağında yer aldığı bir dünya oluşturmak, özgüven sahibi, sorgulayan, takım halinde toplumsal sorunlara çözümler üretebilen bir gençlik yetişmesi amaçlanıyor. Tematik, bilimsel, süreç ve takım çalışması odaklı bir turnuva olarak her yıl daha fazla katılımcı ve gönüllüyle hayata geçiriliyor.

15. Türkiye Turnuvası’na Levent Yerleşkemizden lise takımımız Terakki, 3 Şubat’ta Özyeğin Üniversitesi’nde; Levent Yerleşkemizden ortaokul takımımız MiniMakers ve Tepeören Yerleşkemizden ortaokul takımımız Yellow Castle 10 Şubat’ta Yıldız Teknik Üniversitesi’nde katıldı. MiniMakers, büyük bir çoğunluğu lise takımlarından oluşan 37 takım arasında “Robot Performansı” dalında 9. oldu.

Takımlarımız, Güneş Sistemimizdeki uzun süreli uzay araştırmaları sırasında, bir insanın karşılaştığı fiziksel veya sosyal bir problemi belirleyip çözüm önerisinde bulundular. Hazırladıkları modeli ve çözümü jüri üyeleri ve diğer takımlara sundular.

Turnuvalara katılacak 4-10 kişiden oluşan takımlar, 2-3 ay öncesinden çalışmalara başlıyor. Robot tasarlayıp verilen görevleri yapmak için programlama yaparken, aynı zamanda temaya uygun olan bir soruna araştırmalar sonucu özgün çözümler üretiyor, teatral sunumlar yapıyor. Süreç içinde kazan-kazan tavırları içselleştirerek, kullanıyor ve yayıyorlar. Duyarlı profesyonelliğin esas alındığı, arkadaşça rekabetin yaşandığı turnuvalarda takımlar önce yerel, sonra başarılarına göre ulusal ve uluslararası turnuvalara katılma fırsatı elde ediyorlar.