Terakki’nin Genç Sözcüleri Çevre Sorunlarını Araştırıyor

1254

Her iki yerleşkemizden lise 9 ve 10 IB sınıfından bir grup öğrencimiz, 2021 – 2022 öğretim yılında okulumuzda çevre gönüllüsü olarak veya Çevre Kulübü’ne katılarak Çevrenin Genç Sözcüleri Programı’na* dahil oldu.

Kimya Bölümü öğretmenlerimiz Seval Dikbaş, Aynur Hünerli Doğan ve İlkay Özdemir danışmanlığında yürütülen bu program dâhilinde öğrencilerimiz, uluslararası işbirliği kurarak belirli çevre sorunları üzerinde araştırmalar yaptı ve eşleştikleri liselerle birlikte çalıştı. Uluslararası işbirliğiyle yaptıkları çalışmaların ürünü olarak yazdıkları makalelerle program dâhilinde düzenlenen “Young Reporters for The Environment” adlı uluslararası makale yarışmasına katıldılar. Hazırlanan makaleler 26 Nisan Salı günü Çevrenin Genç Sözcüleri Ulusal Koordinasyon Merkezi’ne gönderilecek. Uluslararası yarışma sonuçları ise Haziran sonunda toplanacak uluslararası jüri tarafından belirlenecek. Kazanan okulların çalışmaları 10 Temmuz’da açıklanacak.

Levent Yerleşkemizden öğrencilerimiz Portekiz’den Escola Secundária D. Sancho lisesiyle eşleştiler ve “Dere İslahı:  Kasımpaşa Deresinin İslah Edilmesi”  konusunda makalelerini yazdılar.  Tepeören Yerleşkemizden öğrencilerimiz ise Slovenya Gimnazija In Srednja Sola Rudolfa Maistra Kamnik lisesiyle eşleştiler ve “İklim Değişikliğinin Etkileri: Türkiye’deki Orman Yangınları, Slovenya’daki Don Olayları” makalelerini yazdılar.

Öğrencilerimiz bu makaleleri yazabilmek için ayda iki kez bir araya geldi, araştırma, röportaj, fotoğraf ürünlerini paylaşarak işbirliği içinde çalıştılar.

Ayrıca 9IB E sınıfından Yaren Karya Salman Çevrenin Genç Sözcüleri’nin düzenlediği foto röportaj alanında “The Story of Polluted Waters: Mucilage in the Marmara Sea” isimli makalesiyle ulusal Yarışmaya bireysel olarak katıldı.

Yarışmaya katılan öğrencilerimiz: Tepeören Yerleşkemizden İdil Kurtkaya (9IBC), Sakina Imanova (9IB D), Sena Akhisar (9IB D), Nehir Bayer (9IBD); Ekin Raşa (9IB E), Elif Doğan (9IB E), Yaren Karya Salman (9IB E), Demir Özbek (10IB D), Mehmet Ali Kantarcı (10IB E), Nehir Kale (9IB E); Levent yerleşkemizden Işık Ulus (9IB E), Oya Ok (9IBG), Elif Demir (9IB H), Neva Zeynep Kanatlı (9IBE), Ege Bilmece (9IBE), Sarp Hergün (9IBE).

*Çevrenin Genç Sözcüleri Programı gençleri çevre sorun ve konularını anlamaya yönelten ve onları bilinçlendirmek amacıyla çevre eğitimi yapan uluslararası bir program. Bu amaçla, 44 ülkeden okulların katıldığı ve çevreyle ilgili haberlerin yer aldığı bir okul ağı oluşturuldu. Eğitim aracı olarak, gençlerin ilgisini çeken, çevre gazeteciliği yöntemi benimsenmiş olup, öğrencilerin bulundukları okul yöresinde çevre sorun ve konularını araştırıp inceleyerek haber nitelikli makale, fotoğraf ve kısa video kaydı üretmeleri teşvik ediliyor. Böylece, gençlere seslerini duyurabilecekleri bir ortam sunularak çevresel haksızlıkları dillendirmeleri, çevresel sorunların yetkililer tarafından düzeltilmesini sağlamak için kamuoyu oluşturmakla birlikte, onlara bazı şeyleri değiştirebilecekleri duygusunu yaşatarak çevreye duyarlı vatandaşlar olarak yetişmeleri hedefleniyor.