Terakkililer Danimarkalı Öğrencilerle Buluştu

2505

Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 16 – 24 Ocak tarihleri arasında Danimarka’da bulunan Rejsby Europaiske Efterskole okulu ile 2019-2020 öğretim yılının ilk öğrenci değişimi programını gerçekleştirdi.

Programa katılan öğrencilerimiz bir hafta boyunca Rejsby’daki okulun yatakhanesinde Danimarkalı öğrencilerle kaldılar. Hafta sonu ise Danimarkalı öğrencilerin evlerine konuk olarak Danimarka kültürünü daha yakından tanıma şansını elde ettiler.

Öğrencilerimiz hafta boyunca okulda çeşitli seçmeli derslere katıldılar, ders saatleri dışında da çeşitli oyunlar oynayıp maçlar yaptılar, Danimarka eğitim sistemi hakkında bilgi edindiler. Okul dışında da çevre gezilerine katılan öğrencilerimiz Ribe’de Viking Müzesini gezdiler, Esbjerg’de Balıkçılar Müzesinde balıklarla ilgili bir çalıştaya katıldılar ve sonrasında şehir merkezinde buz pateni deneyimi yaşadılar. Danimarka’nın en büyük şehirlerinden biri olan Odense’ye giderek oradaki Hans Christian Andersen Müzesini gezerek küçük yaşlardan beri okudukları çocuk kitaplarının yazarının hayatı hakkında detaylı bilgi sahibi oldular. Bisikletlerle Asylcenter Ribe’ye giderek mülteciler hakkında ve Danimarka’nın mültecilere sundukları imkânlar hakkında bilgi edinen öğrencilerimiz, sunumun ardından mülteci çocuklarla birlikte yemek yapıp, oyunlar oynayıp dans ettiler. Okuldaki son gün öğrenciler vedalaştı ve grubumuz Kopenhag’a trenle geçerek şehir turu yapıp İstanbul’a döndü.

Danimarka öğrenci değişim programımızın ikinci toplantısı 20-27 Mart 2020 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşmesi planlanıyor.