Terakkililer Buluş Şenliği’nde Tasarladıkları Cihazla Yarıştı

775

Tepeören Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz Zuhal Tannur (10A), Uygar Aydagün (9A), Defne Kefeli (10D), Defne Altınay (10D), Özgür Duçe (9E), Ege İsapur (10C) 10 Aralık Cumartesi günü İstanbul Doğuş Üniversitesi’nde düzenlenen Buluş Şenliği yarışmasında “okullar” kategorisinde yarıştılar. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden 24 okul takımının katıldığı bu yılki Buluş Şenliği’nin teması “Minyatür Kaleler” idi.

NASA Jet Propulsion Laboratory’nin 1998 yılından beri Amerika’da düzenlediği ve ikinci ayağının da sadece Türkiye’de gerçekleştiği Buluş Şenliği’nde (Invention Challenge), öğrenciler, her yıl belirlenen fiziksel bir problemi düzenek oluşturarak çözmeye çalışıyorlar.

Öğrencilerimiz, Fizik öğretmenlerimiz Devrim Özkan ve Burcu Güngör rehberliğinde bu yarışma için en fazla 5 adet lastik topu 60 saniye içinde kurallarda tanımı yapılmış minyatür 5 kaleye atabilen ve güvenli enerji kaynaklarının kullanıldığı bir cihaz tasarlayıp üretti.

Cihazın yarışma dışında Fizik derslerinde başta “enerji ve momentum” konusu olmak üzere, çeşitli mekanik konuların işlenmesi sırasında laboratuvar çalışmalarında da kullanılması planlanıyor.