Robot Kulübümüz Uluslararası Yarışmada Türkiye 2.si

4390

Levent Yerleşkemizden Robotik Kulübü öğrencilerimiz, 2. Uluslararası Marmara Robot Olimpiyatları’nda 128 takım arasından Mini Sumo kategorisinde Türkiye 2.si oldu. Bu başarıyı kendi tasarlayıp ürettikleri robotlarla elde ettiler.

Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin düzenlediği 2. Uluslararası Marmara Robot Olimpiyatları, 25 – 26 Şubat tarihlerinde Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde gerçekleşti. Yarışmada Türkiye’nin her kesiminden ve yurtdışından birçok lise ve üniversite öğrencisi yer aldı.

Robot Kulübü öğrencilerimiz Taha Solakoğlu (10 F), Aylin Eğrioğlu (11 A) ve Aral Dörtoğul (F 11), Fizik öğretmenleri Demet Karakaş, Hande Gökdoğan ve kulüp öğretmenleri Uğur Alkanoğlu rehberliğinde katıldıkları yarışmada robotik alandaki birikimlerini paylaşma ve geniş bir kitleye kendi robotlarını sunma fırsatı buldular.

Mini-Sumo kategorisi, robotların boyut ve ağırlık sınırlamalarından dolayı akılcı programlamaların ön plana çıktığı, rekabetin yoğun olduğu bir kategoridir. Sumo robotlar, Japon sumo güreşlerinden esinlenerek tasarlanan hobi ve yarışma amaçlı robotlardır. Birbirleriyle Dohyo adı verilen belli standartlara ve özelliklere sahip yuvarlak bir ring üzerinde karşılaşırlar. Karşılaşma süresince sumo robotlar birbirlerini ringin çevresindeki çizginin dışına iterek atmaya çalışırlar.