Terakkili Öğrencilerin Kütüphane Şenliği

2241

Tepeören Yerleşkemizde 02 – 06 Mayıs, Levent Yerleşkemizde ise 09 – 13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Kütüphane Şenliğimiz, yazarlarla söyleşiden radyo tiyatrosuna, müzik dinletilerinden çocuk yogasına kadar çeşitli birçok etkinlikle gerçekleşti.

IMG_0168

Her iki yerleşkemizden 3. sınıf öğrencilerimiz, şair Haydar Ergülen’le buluştu. Ergülen, öğrencilerimize şiir okumanın ve yazmanın keyifli bir serüven olduğu, yazmak için okumak gerektiği ve ‘Nar Alfabesi’ kitabını yazma serüvenini anlattı. Şiir yazmanın adımlarından bahseden Ergülen, öğrencilerimizle kitabından bazı şiir örnekleri gösterdi. Ayrıca, öğrencilerimiz yazdıkları şiirleri arkadaşlarıyla paylaştı. Söyleşi sonunda Haydar Ergülen’e kitaplarını imzalattılar.

IMG_7961

Daha sonra, yazar Cabir Alacatlı konuğumuz oldu. Alacatlı, her iki yerleşkemizden 2. sınıf öğrencilerimize hece bilgisi, sesteş kelimeler, bilmece ve mani yazmanın incelikleri konularında bilgiler verdi. Söyleşi sonunda da öğrencilerimiz, kendi oluşturdukları cümlelerle mani yazarak öğrendiklerini pekiştirdi.

Levent Yerleşkemizden 6. sınıf öğrencilerimiz, UNESCO Dünya Mirasını konu alan on kitaplık çocuk kitabı serisinin yazarı Havva Mutlu’yla Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de söyleşti. Mutlu, “İstanbul’un Dört Tarafı Mercandan” adlı kitabı ve UNESCO’nun koruma altına aldığı kültür miraslarımız hakkında konuştu. İstanbul’un tarihi mekânlarının önemini vurguladı. Ardından öğrencilerimiz yazara kitaplarını imzalattılar.

HAVVA MUTLU İLE SÖYLEŞİ-2

Yazar Süleyman Bulut ise Levent Yerleşkemizden 4. sınıf öğrencilerimizle bir araya geldi. Bulut, “101 Deyim 101 Öykü” ve “101 Atasözü 101 Öykü” kitapları ile bağlantılı olarak deyim ve atasözünün ne olduğu, ortaya çıkış öyküleri, deyimlerin ve atasözlerinin hayatımızdaki önemi, günlük hayatta kullanımı konularından bahsetti.

Levent Yerleşkemizden 2. sınıf öğrencilerimiz, yaratıcı drama öğretmenimiz ve yazar Hafize Çınar Güner’le çocuk yogası etkinliği gerçekleştirdi. Güner’in  “Vaay, Panama Ne Güzelmiş” adlı kitabında yer alan öyküyü dinleyerek birlikte öyküye uygun yoga hareketlerini yaptılar. Tepeören Yerleşkemizden 1. sınıf öğrencilerimiz ise Güner’le “Masal Yoga”da güne zinde bir şekilde başlarken, 2. sınıf öğrencilerimiz de Güner’in kitaplarının kahramanı olan Tilki Toni’yle tanışarak kitaplarını imzalattı.

IMG_00271

Her iki yerleşkemizden 4. sınıf öğrencilerimiz, ‘Filozof Çocuk’ serisinin dünyaca ünlü Fransız filozof yazarı Oscar Brenifier’den eğitim alan tiyatro sanatçısı Arzu Suriçi’yle bir araya geldi. Suriçi, öğrencilerimize felsefenin tanımı, felsefede farklı yaklaşımlar, merak etmenin, keşfetmenin önemi, soru sormanın bize kazandırdıkları hakkında bilgiler verdi.

Her iki yerleşkemizden 1. sınıf öğrencilerimiz de “Çocuklar için Felsefe” kavramının en önemli temsilcilerinden biri olan felsefeci, yazar ve eğitimci Nuran Direk’le “Farklı Ama Aynı” adlı kitap üzerine atölye gerçekleştirdi. ‘Farklı-aynı’, ‘benzer’, ‘varlık’ ve ‘felsefe’ kavramları üzerine düşünme çalışmaları ve uygulamaları yaptılar.

İngilizce öğretmenimiz Şebnem Oral, “Müzikli Masal Sepeti”nde öğrencilerimize “Rumpelstiltskin” Masalını Türkçe ve İngilizce olarak kendi bestelediği müzikler ve karakterleri simgeleyen görsel öğeler eşliğinde anlattı. Öğrencilerimizi de masalın içine katarak interaktif bir etkinlik gerçekleştirdi.

13147875_570450483128639_2723958304767154671_o

Tepeören Yerleşkemizden öğrencilerimiz, öğle teneffüslerinde kütüphane koridorunda, Levent Yerleşkemizden Ortaokul Perküsyon Grubu ve Solo Gitar-Davul grubu öğrencilerimiz ortaokul binası girişinde ve 1. sınıflar Perküsyon Grubumuz da havuzlu bahçede arkadaşlarına müzik dinletileri yaptılar. 

Levent Yerleşkemizden 4. sınıf öğrencilerimiz, Kelime Çocuk Oyunları Atölyesi’nin “Mary Poppins” adlı tiyatro oyununu Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de izledi.

Levent Yerleşkemizden 5. sınıf öğrencilerimiz, Orhan Kemal’in “Çikolata” adlı öyküsünü “okuma radyosu” şeklinde İlkokul Rahat Okuma odasında arkadaşlarına sundular.1 – 4. sınıf öğrencilerimiz ise okuyup beğendiği bir kitabın konusunu, karakterlerini ve ana fikrini kendi hazırladıkları görsel sunumlarla kendilerinden küçük sınıflardaki arkadaşlarına sınıf ortamında tanıttılar.

IMG_0067

Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimizin, 2. el kitaplara duygu ve düşüncelerini aktarmasıyla hazırladıkları Artist Journal (Sanat Günceleri) adlı resim sergisi hafta boyunca ilkokul binası katında ilkokul öğrencilerimize sergilendi.

Kütüphane Şenliğimize Can, Tudem, Kelime, Efe Dünyası, Pearson, Abm, Potikare, National Geographic, Martı, Homer, Scholastic, O2, Bulut, Kırmızı Kedi, Mandolin, Kök, Beyaz Balina, Pan, İş Bankası, Redhouse-Sev, Tema Vakfı, Okuryazar, Altın Kitaplar, İzlenim, Arkeoloji ve Sanat, Milenyum ve Doğan Egmont yayınevleri kitap standlarıyla yer aldı. Kitap stantlarını belli program dahilinde gezen ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz, kendi yaş ve seviyelerine uygun olan kitapları inceleme fırsatı buldular.

IMG-20160511-WA0006