Terakkili Öğrenciler Suriyeli Öğrencilerle Buluştu

2803

Bu yıl öğrencilerimiz “savaş ve göç” konusunda Terakki Tarih Günleri’yle farkındalık kazanırken, çeşitli eğitim etkinlikleriyle toplumsal bilinç kazanmayı sürdürüyor. Ortaokul ve Lise Öğrenci Birliklerimizin Karitas Vakfı’yla (Kardeşlik ve İnsanlık Toplum için Aslolandır) ortaklaşa düzenlediği “İstanbul’daki Suriyeli Öğrenciler Terakki Okulları ile Köprü Kuruyor” adlı sosyal sorumluluk projesi, 11 Haziran Cumartesi günü Levent Yerleşkemizde gerçekleşti.

Bu proje kapsamında yüzlerce Suriyeli öğrencinin eğitim hayatını sürdürmekte olduğu Arnavutköy Geçici Öğretim Merkezi ve Beşyüzevler Geçici Öğretim Merkezi’nden 9-13 yaşlarında 85 Suriyeli öğrenci, öğretmenleriyle birlikte Terakki’de misafirimiz oldu.

resim

Ortaokul ve Lise Öğrenci Birliklerimizin çağrısıyla bir araya gelen 20 lise ve 15 ortaokul öğrencimiz, dil ve kültür farklılıklarının gençler ve çocuklar arasında iletişimi engelleyemeyeceğini gösterecek şekilde çok sıcak bir ev sahipliği sergilediler. Suriyeli öğrenciler, Terakkili öğrencilerle Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin yürütücülüğünde oyunlar oynadılar. Görsel sanatlar öğretmenlerimizin rehberliğinde boyadıkları bez çantaları birbirlerine hediye ettiler ve seramik atölyesinde birlikte çalıştılar.

oyun2

Ortaokul tiyatromuzun “Gülme Salgını” adlı oyunu, adına uygun bir biçimde kahkahalar ve güçlü alkışlarla sık sık kesilerek sergilendi. Oyuncular ve seyirciler oyun sonunda sahne üzerinde büyük bir aile fotoğrafının içinde birlikte poz verdiler.

yemek

Gün sona erdiğinde Terakki’den ayrılan Suriyeli öğrenciler ve ev sahibi konumundaki Terakkili öğrenciler yeniden buluşmak üzere sözleşerek vedalaştılar.

tiyatro

beşyüzevler