Terakkili Öğrenciler Nesin Matematik Köyü’ndeydi

2666

Levent Yerleşkemizden ortaokul 5 ve 6. sınıf öğrencilerimiz, 26 – 29 Mayıs tarihleri arasında İzmir Şirince’de Nesin Matematik Köyü’nde Prof. Dr. Ali Nesin’le buluştu. Üç gün boyunca Ali Nesin’den matematik eğitimi aldılar. Ayrıca, Şirince Köyü, Efes, Meryem Ana turistik gezileri ile Aydın’da açılan Tales Matematik Müzesi’ni gezdiler.

Dersler esnasında öğrencilerimiz, üst düzey becerilerine yönelik matematik problemlerine yoğunlaşarak, sistemli düşünme ve yazmanın sonuca ulaşmadaki önemini fark etti. Soyut kavramlarla keşif yapabilmenin, başarıya ulaşmak için emek vermenin başarmaktan öte, ne kadar kıymetli bir uğraş olduğunu gördüler.

Gezi öncesi matematik derslerinde Prof. Ali Nesin’i ve Nesin Matematik Köyü’nü tanıttıkları bir sunum yapan öğrencilerimiz, Sosyal Bilgiler dersinin “Toplum İçin Çalışanlar ” ünitesi kapsamında sivil toplum örgütlerinin rollerini inceledi. Nesin Vakfının yürüttüğü çalışmaları öğrendiler. Vakfın yürüttüğü çalışmalara katkı sağlamak için bir kitap bağış kampanyası başlatan öğrencilerimiz, topladıkları kitapları vakfa iletti.

Ayrıca bu yıl, Türkçe derslerinde “Şairlerle Şiire Yolculuk” projesi kapsamında Türk yazınında önemli bir yere sahip yazar Aziz Nesin’i edebi kişiliğini, eserlerini, Türk edebiyatına katkılarını ve şiirlerini çeşitli etkinliklerle tanıdılar. Geziye katılan ve Türkçe derslerinde Aziz Nesin sunum grubunda olan öğrencilerimiz, Ali Nesin’le röportaj yaparak bu röportajı da sınıfta arkadaşlarıyla paylaştı.

“Terakkili Öğrenciler Nesin Matematik Köyü’ndeydi” adlı Facebook fotoğraf albümümüze buradan ulaşabilirsiniz.