Terakkililerin İtalya Gezisi

2549

Her iki yerleşkemizden ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz, 18 – 22 Mayıs tarihleri arasında İtalya’yı gezdiler. Ortaokul Sosyal Bilimler Bölümümüzün düzenlediği etkinlikte öğrencilerimiz; güneyden kuzeye Pompei, Napoli, Roma, Sienna, Pisa ve Floransa şehirlerini yakından tanıma fırsatı buldular.

Gezinin ilk gününde, İtalya’nın UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Antik Roma kentlerinden Pompei ve Napoli’yi ziyaret ettiler. Pompei sokaklarında dolaşan öğrencilerimiz; dünyanın en eski pazar yerlerini, restoranlarını, antik Roma hamamlarını, tapınaklarını, adalet sarayını ve o dönemden kalan taşlaşmış insan ve hayvanları gördüler.

Pompei’den sonra İtalya’nın üçüncü büyük şehri Napoli’ye gittiler. Castel Nuovo (Yeni Kale), Galleria Umberto I, Duomo Catedrali, Piazza del Plebiscito, San Francesco di Paola Bazilikası ve eski şehir merkezindeki tarihi sokakları gezdiler. Napoli şehrinin mimari ve kültürel dokusunu gözlemleyen öğrencilerimiz, Galleria Umberto’nun bir benzerinin de İstanbul’daki Çiçek Pasajı olduğunu öğrendiler. Roma gece turunda ise anıtsal mimari yapılarını gece ışıklandırmasıyla izlediler.

Gezinin ikinci gününde, İtalya’nın başkenti Roma’yı ziyaret ettiler. Geziye Roma Forumu ile başladılar. Palatine ve Capitoline tepelerine yayılmış bir alanda bulunan kalıntılar aracılığıyla Roma uygarlığı hakkında bilgi edinen öğrencilerimiz, uzman rehberlerinden Roma’nın kuruluş efsanelerini, cumhuriyet ve imparatorluk dönemlerini dinlediler. Efsanevi Remus ve Romulus kardeşlerden, Sezar ve Neron’a kadar Roma denince akla gelen en ünlü isimlerle ilgili eserleri incelediler.

Dünyanın en büyük amfitiyatrosu olan, mimari ve mühendislik açısından dünyanın en önemli eserlerinin başında yer alan Colosseum ile gezilerine devam ettiler. Tarihi M.Ö. 72’ye dayanan Colleseum’da gladyatör oyunlarının yapıldığı alanları dolaşan öğrencilerimiz, bu mimari şaheseri hayranlıkla inceledi. Ardından, Konstantin Takı (Zafer Anıtı), dünyanın en eski stadyumu Circus Maximus, Trojan Ticaret Merkezi, Panthenon Tapınağı’nı gezdiler.

Şehir turunun ardından Vatikan Devleti’ne doğru yola çıktılar. Yollarının üzerinde bulunan, Osmanlı şehzadesi Cem Sultan’ın da hapsedildiği Castel Sant Angelo (Melekler Kalesi) görülerek Vatikan’a ulaştılar. Kubbe planını Michelangelo’nun yaptığı Piazza di San Pietro’yu (San Pietro Meydanı ve Bazilikası) gördüler. Öğrencilerimiz bu mimari eseri hayranlıkla incelediler.

Gezinin üçüncü gününde öğrencilerimiz, Toscana bölgesinde yer alan Sienna ve Floransa şehirlerindeydi. Üzüm bağları ile süslenmiş yolların arasından geçerek, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Sienna’ya vardılar. Sienna’da şifacılığı ile meşhur azizeye adanmış Basilica di San Domenico, Duoma (Şehrin en büyük Gotik Katedrali), Piazza del Duoma (Duomo Meydanı) ve Piazza del Campo’yu gezdiler. Sienna’nın “contrade” olarak adlandırılan 17 mahallesi ile bu mahalleler arasındaki rekabet ve işbirliğinin yüzyıllara damga vuran hikayeleri öğrencilerimizi çok etkiledi.

Öğrencilerimiz daha sonra, Rönesans sanat ve mimarisinin kalbi olan Floransa şehrini gezdi. Güne, Piazzale Michelangelo bölgesinden yani Arno Nehri’nin ikiye böldüğü şehrin en güzel tepesinden başladılar. Öğrencilerimiz, Mikelangelo’nun Davud heykelinin bronz bir replikasını barındıran tepeden şehri panaromik olarak izlediler. Ardından, Arno Nehri boyunca yürüyerek, ünlü Floransa Kütüphanesi’nin yanından geçtiler ve Ponte Vecchio (Eski Köprü) manzarasını izleyerek merkeze ulaştılar.

Gezinin son ancak en önemli noktası, dünyanın en eski, en ünlü ve çok ziyaret edilen müzelerinin başında yer alan Uffizi Galerisi oldu. Dünyaca ünlü sanat eserlerinin sergilendiği galeri, Rönesans dönemine damgasını vuran Medici ailesinin ofislerinden oluşmaktaydı.

Toscana bölgesindeki köy ve kasabaların arasından geçerek Pisa şehrine varan öğrencilerimiz, kulesiyle meşhur Pisa şehrinde; Piazza del Duomo, Piazza de Miracoli (Mucizeler Meydanı), Vaftizhane ve Katedral’i inceledi. Aslen katedrale ait bir çan kulesi olan, eğik yapısıyla tüm dünyadan ziyaretçilerin uğrak yeri Pisa Kulesi’nde fotoğraflar çektiler.

İtalya’nın doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel yapısından büyülenen öğrencilerimizden Cenker Özkan (7D), “Arkadaşlarımızla İtalya gezisine gitmek çok eğlenceliydi. Farklı kültürlerin bıraktığı eserleri görmek benim için önemli bir deneyim oldu.” sözleriyle duygularını ifade etti. Deniz Küey (7B) ise “Başka yerlerde öğrenemeyeceğim çok sıra dışı bilgiler öğrendim. Bakış açımı değiştiren bir gezi oldu. Roma mitolojisi, Sezar ve Neron’un yaptığı şeyler beni çok etkiledi.” dedi.