Terakkili Öğrenciler NASA Eğitimine Katıldı

3653

Her iki yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 28 Ocak – 4 Şubat tarihleri arasında Miami ve Orlando’da NASA (The National Aeronautics and Space Administration) eğitimi ile kültür ve eğlence organizasyonundaydı.

Terakkili öğrenciler, Kennedy Uzay Merkezi’nde (Kennedy Space Center) uzay çalışmalarının tarihsel gelişimi hakkında bilgi edinip çeşitli simülasyonlarda aktif rol aldılar. Uzay yolculuklarında defalarca görev yapmış Atlantis uzay mekiğini yakından incelediler. Apollo görevleri kapsamında birçok kez aya gönderilmiş Saturn V roketlerinin sergilendiği ve insanoğlunun ay macerasının anlatıldığı Apollo/Saturn V merkezini ziyaret ettiler. Ayrıca hala kullanılmakta olan Roket Fırlatma Merkezi’ne girerek incelemeler gerçekleştirdiler. Birçok defa uzay yürüyüşünü yapmış olan astronot Dr. John B. Herrington’ın sunumunu izlediler. Ardından ona merak ettikleri soruları sordular.

Öğrencilerimiz ayrıca; uzay mekiği simülasyonu, ay yürüyüşü, uzay mekiği uçuş görevi, çok eksenli hareket simülasyonu gibi çeşitli etkinliklere katıldılar. Fizik müfredatında yer alan Newton yasaları, yerçekimi, itme momentum kazanımlarının bilim, teknoloji ve uzay çalışmalarındaki uygulamalarını gözlemlediler. Eğitime katılan öğrencilerimiz, uzay çalışmalarında takım çalışması ve iş birliğinin önemini kavradı.

Eğitim dışında öğrencilerimiz, NBA Orlando Magic – Indiana Pacers karşılaşması, dev bütçeli filmlerin yapıcısı olan Universal Film Studios ve Disneyland turlarına da katıldılar. Son olarak Florida’nın vahşi doğa hayatını gözlemledikleri Kissimmee Ulusal Parkında bataklık turu yaptılar.