Terakkili Mucitler Geliştirdikleri Cihazları Tanıttı

1724

Her iki yerleşkemizden ilkokul 4. sınıf öğrencilerimiz, 4 – 8 Ocak tarihleri arasında İngilizce derslerinde “Teknoloji” ünitesi kapsamında “STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) Project” etkinliği yaptılar. Öğrencilerimiz yaratıcı, özgün ve problemlere çözüm sağlayacak cihazlar geliştirip arkadaşlarına ve öğretmenlerine sundular.

Öğrencilerimiz, mühendislik süreçlerini takip ederek hazırladıkları projelerinin ilk aşamasında, çözmek istedikleri kişisel ve küresel problemleri belirlediler. Sürecin ikinci aşamasında, geliştirmek istedikleri cihazlar ile ilgili araştırmalar yaparak konularıyla ilgili farklı bakış açıları kazandılar. Sürecin üçüncü aşamasında da yapmak istedikleri cihazların detaylı olarak çizimlerini yaptılar ve isteyen öğrencilerimiz bir sonraki sürece geçerek bu çizimlerin modellerini tasarladılar. Bazı öğrencilerimiz evlerinde kendilerine yardımcı olacak, sorumluluklarını yerine getirmelerini kolaylaştıracak veya hayatlarını daha eğlenceli kılacak teknolojik cihazlar geliştirirken, diğer öğrencilerimiz küresel çaptaki problemleri çözmelerine yardımcı olacak cihazlar tasarladılar. Ortaya birçok kişisel veya küresel problemi çözebilecek özgün ve pratik ürünler çıktı.

Öğrencilerimiz, Tepeören yerleşkemizde hareket eden tepsiden Korona süresince ellerimizi daha hızlı dezenfekte edeceğimiz robota, oyuncak ayı şeklinde sıcak su torbasından küresel ısınmanın etkilerini azaltacak makinelere, düzgün yazı yazma şablonundan stres kontrol makinesine, evcil hayvan gezdirme robotundan sualtından müzik dinlememizi sağlayacak cihazlara uzanan geniş ve yaratıcı ürünlerini; Levent yerleşkemizde bedensel engelliler için söylediklerini anında yazan kalemden vantilatörlü güneş şemsiyesine, ağaçları budayıp yeni ağaç dikmeye yarayacak makineden su tasarrufu için yağan yağmuru temizleyerek evde kullanımını sağlayan su makinesine, su kaplumbağaları kaçmasın diye tasarlanan özel tırmanma duvarından hiç su damlatmayan su bardağına uzanan yaratıcı, özgün ve problemlere çözüm sağlayacak cihazlarını arkadaşlarına ve öğretmenlerine çevrim içi ortamda sunarak STEM projelerinin son aşamasını tamamladılar. Bu etkinlik ile küçük mucitlerimiz problem çözme, yaratıcı düşünme ve sunum yapma becerilerini eğlenceli bir ortamda geliştirme fırsatı buldular.