Terakkili Miniklerin Avrupa Diller Günü

1785

Her iki yerleşkemizden anaokulu ve ilkokul öğrencilerimiz, 26 Eylül Avrupa Diller Günü kutlamaları kapsamında çeşitli etkinlikler yaptı. İngilizce öğretmenlerimizin düzenlediği bu etkinlikler 21 – 25 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti.

Anaokulu 5 ve 6 yaş çocuklarımız, farklı dillerde şarkılar dinleyip kısa filmler izledi, ritmik şiirler öğrendi. Ayrıca farklı dillerde “Merhaba ve Hoşça kal” demeyi ve farklı kültürlerin özelliklerini öğrendiler. 6 yaş çocuklarımız, farklı ülkelerin bayraklarını kullanarak hazırladıkları taçlarla çeşitli dillerde şarkıları seslendirerek kutlama yaptı.

İlkokul 1. sınıf öğrencilerimiz, Avrupa Diller Günü’yle ilgili sunumlar yaptı. Avrupa haritası üzerinden farklı ülkelerde nasıl ‘Merhaba’ dendiği üzerine sohbet ettiler. “Hello in Different Languages” adlı şarkıyı dinlediler. “Farklı Dillerde M​erhaba” konulu bir poster çalışması gerçekleştirdiler.

2. sınıf öğrencilerimiz, İngilizce dışında konuşabildikleri diğer yabancı dillerden söz ettiler. “Go Noodle- Hello” şarkısını dinlediler.  “İspanyolca’da Merhaba” adlı bir video izlediler. İspanya-Almanya-Fransa  ülkeleriyle ilgili sunumlar yaptılar. Haritayı defterlerine çizdiler ve İspanyolca, Almanca ve Fransızca dilinde “Merhaba” yazdılar.

3. sınıf öğrencilerimiz, EDL isimli Google Slides sunumunu izledikten sonra çeşitler oyunlar oynadı. Sunum ve oyun sonrasında, Avrupa’ya özgü sembollerle ilgili beyin fırtınası yaptıktan sonra whiteboard.fi web aracı üzerine resimler çizdiler.

4. sınıf öğrencilerimiz, 18 – 21 Eylül tarihleri arasında araştırma görevi olarak Avrupa’da yer alan ülkelerden birini seçip bu ülkede konuşulan resmi dili araştırdı. Sonrasında verilen konulardan birini seçtiler (Renkler, Hayvanlar, Sayılar, Günlük Konuşma Dili) ve tercih ettikleri kelimelerin o dildeki karşılıklarını buldular. 25 – 28 Ekim tarihleri arasında ise önceki hafta kullandıkları kelime ve kelime gruplarıyla ilgili farklılaştırılmış bir sunum hazırladılar ve öğrencilerimiz bu sunumu Google Slides, kamera kaydı, ses kaydı ya da kelime kartları içinden bir yöntemle hazırladıktan sonra bunları Google Drive aracılığıyla öğretmenleriyle paylaştılar.