Dr. Yiğit Dağhan Gökdel: “Göğsünüzde ateşi yakan alanı bulmaya çalışın”

1996

Her iki yerleşkemizden lise hazırlıktan 12. sınıflarımıza kadar katılmak isteyen her öğrencimiz, 2 Aralık Çarşamba günü Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin 24.sünü çevrim içi gerçekleştirdiği Kariyer Günleri etkinliklerimiz çerçevesinde Bilgi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Yiğit Dağhan Gökdel ile buluştu.

Gökdel, “Nedir Bu Mühendislik?” başlıklı konuşmasına kendi kariyer yolculuğundan bahsederek başladı. Hayatın içinden verdiği güncel ve ilgi çekici örneklerle; İnşaat Mühendisliğinden Kontrol Mühendisliğine, Bilgisayar Mühendisliğinden Biyomedikal Mühendisliğine kadar hemen her mühendislik alanına değindi.

21. Yüzyılda, mesleklerin disiplinler arası bir şekilde yürütüldüğünü vurgulayan Gökdel, entelektüel birikimin her meslekte çok önemli olduğunu ifade etti. Lisede tüm derslerde edinilen akademik birikimin ve kişisel gelişimin öğrencilerin meslek yaşamlarına çok önemli katkılar sağladığına vurgu yaparak, öğrencilerimize tüm derslerine gereken önemi göstermelerini önerdi. Müzik dersinde edindikleri müzik/ses bilgisinden, ileride ultrason aleti tasarlarken yararlanabileceklerini aktardı.

Gökdel ayrıca, öğrencilere; “Göğsünüzde ateşi yakan alanı bulmaya çalışın” diyerek, önce hangi sektörde çalışmayı istediklerini belirlemelerini önerdi. İlgilendikleri alanda yaratıcılıklarının beraberinde gelişeceğini belirtti. Kariyerlerini planlamak ve hedeflerini belirlemek için üniversiteleri mutlaka ziyaret etmelerini, yaz okulları ve staj imkânlarını kullanmalarını hatırlattı. Ayrıca kariyer planlama sürecinde mutlaka, ailelerinden öğretmenlerinden, psikolojik danışmanlarından destek almalarının önemine değindi.

Ayrıca öğrencilere, tek hayallerinin Türkiye’nin en iyi üniversitelerine yerleşmek olmaması gerektiğini aktararak, dünyadaki iyi üniversitelerden kabul alabilmenin de hedeflerinin içerisinde olması gerektiğini vurguladı.

Konuşmasının sonunda, her öğrencinin şimdiden bir özgeçmişinin olması gerekliliğini dile getirerek,  bu özgeçmişlerinde kanıtlayabilecekleri yetkinliklerine yer vermelerini özelikle hatırlattı.