Terakkili Girişimcilerden Alzheimer Dostu Ev

3968

Levent Yerleşkemizden lise ve fen lisesi öğrencilerimizin Alzheimer hastalarının en temel fonksiyonlardan biri olan yemek yemeyi unutma ve ilaçları zamanında alamama gibi sorunlarına çözüm olarak bir proje geliştirdi: AlzhEv: Alzheimer Dostu Ev. Bu proje ise Turkcell’in Genç Arıkovanı sitesinde yayınlandı.

Genç Arıkovanı, lise çağındaki girişimcilerin geliştirdikleri teknoloji ve inovasyon odaklı projelerin hayata geçmesi için ihtiyaç duydukları kaynağı toplumdan edinmesini sağlayan bir kitlesel fonlama platformudur. Genç girişimcilerin desteklenmesi için kurulan bu platformda alınan destek sonucunda herkesin kullanabileceği bir ürün haline getirilmesi için fon sağlanacak.

Projeyi öğrencilerimiz Onur Sertgil (F9), Perihan Yıldız Topal (F9), Buğra Turan (F9), Ece Karataş (F10) ve Yiğit Evcil (9C) Bilişim Teknolojileri Öğretmenimiz Murat Özkan danışmanlığında gerçekleştirdiler.

Öğrencilerimizin başvurusunu kabul eden Arıkovanı’nın proje kriterleri şunlar:

  • Teknoloji ve inovasyon odaklı,
  • Son tüketiciye yönelik geliştirilmiş,
  • Prototipi hazırlanmış,
  • Kısa zamanda seri üretime geçebilecek,
  • Daha önce herhangi bir satış aktivitesi gerçekleştirilmemiş olması gerekiyor.

Talepleri onaylanan projeler öncelikle ‘Hazırlık” aşamasına geçiyor. Bu aşamada ilk kez hedef kitlesiyle buluşan proje, Arıkovanı topluluğundan aldığı geri bildirimler ile topluluğun ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda evrilme fırsatı yakalıyor.

Öğrencilerimize verilen bir günlük “girişimcilik” eğitiminden sonra çekilen tanıtım filmini buradan izleyebilirsiniz.