Terakkili Gençlerden 5. GIN Günü

2225

Levent Yerleşkemizden lise GIN (Global Issues Network) Kulübü öğrencilerimiz, 14 Mayıs Salı günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de 5. GIN Günü’nü (5th GIN Day) gerçekleştirdi. Terakkili gençler, küresel sorunların ele alındığı uluslararası konferanslarda öğrendiklerini ve yaptıkları sunumları öğretmenleri ve arkadaşlarına da anlatmak için beş yıldır Terakki’de GIN Günü organize ederek, dünya meselelerini arkadaşlarıyla tartışıyor.

Bu doğrultuda öğrencilerimiz, International School of Copenhagen’in 2018 senesinin Kasım ayında ilk kez gerçekleştirdiği GIN konferansında “İnsan Hakları” ve “Ayrımcılık konuları hakkında; International School of Luxembourg’un bu yıl Mart ayında düzenlediği 14. GIN konferansında ise “Plastik İsrafı” ve “HIV/AIDS Farkındalığı” üzerine sunumlar yaptı.

Bu yıl ise Terakkili gençler, GIN Günü’nde “HIV/AIDS Farkındalığıkonusunun yanı sıra yeni konular da ekleyerek “Flört Şiddeti” ve “Sosyal Medyanın Fikirlerimiz Üzerindeki Etkisi” ile ilgili sunumlar gerçekleştirdi. Ayrıca, Çevre Kulübü’nden arkadaşları da yürüttükleri projenin konusu plastik israfını ele aldılar.

Öğrencilerimiz, her yıl çeşitli ülkelerde GIN konferanslarına katılıyor. Bu konferanslarda paylaşılacak bir fikri, anlatılacak bir hikâyesi ve iyiye doğru değişim için çağrısı olan ana konuşmacılarla tanışıp onları dinleme fırsatı yakalıyor. Konferans konusu hakkında sunumlar yapıyor, farklı okullardan akranlarının sunumlarını izliyor. Sadece küresel bir soruna ışık tutmaktan daha ötesini yapmayı amaçlayan GIN konferansları; bir konu, sorun hakkında sunum yapan öğrenci gruplarından çözüm önerileri bekliyor. Çözüm önerileri ve Hareket Planları; kısa, orta ve uzun vadede gerçekleştirilmesi planlanan üç basamaklı bir sürece yayılıyor. Öğrenciler, her süreçle ilgili rapor yayımlıyor. Ayrıca öğrenci grupları, sunumları esnasında diğer katılımcılarla yaptıkları istişareden çıkan farklı çözüm önerileriyle de planlarını geliştirebiliyor. Bu konferansların amacı ise bir soruna ışık tutup o konu hakkında katılımcıların farkındalıklarını artırmanın yanı sıra, o sorun ile ilgili çözüm önerileri paylaşmak, geliştirmek, uygulamak ve diğer katılımcıları da konunun çözümü için kendi çevrelerinde harekete geçmeye ilham olmak.

Öğrencimiz Pınar Sahillioğlu (Fen 11A) GIN Kulübü’ndeki deneyimleri ve 5. GIN Günü’nün konularından Flört Şiddetine dair düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

“Ben lise hayatımın başından beri GIN Kulübü’nün bir üyesiyim ve GIN ile 3 yurtdışı sunumu ve sayısını hatırlayamadığım kadar çok sunum yaptım okulumuzun sahnesinde. GIN’in bana kattıkları için çok minnettarım ve eminim ki gerek sosyal gerek çevresel olan dünya problemleriyle ilgilenen ve sizlerin arasında bulunan kişilere de GIN’in katabileceği birçok olumlu şey var. 

Arkadaşlarımın yaptığı sunumlara gelecek olursak, onların de her birine emekleri için teşekkür ediyorum. Değindikleri konular hepimizin günlük hayatında karşılaştığı veya karşılaşabileceği şeyler. Türk toplumu olarak “Bana bir şey olmaz” algısıyla yaşamaya artık bir son vermemiz gerekiyor. Eğer flört şiddetine maruz kalıyorsanız veya maruz kalan birini tanıyorsanız lütfen sessiz kalmayın. Sessiz kalıyorsanız şiddeti uygulayan kişi kadar suçlusunuz demektir. Gençler olarak bazen dünya bize çok büyük gelebiliyor. Derslerimiz, problemlerimiz bizim başa çıkabileceğimizden çok daha yoğun bir şekilde karşımıza çıkabiliyor ve bazen bu ruh halindeyken büyük resmi görmek zor olabiliyor. Siz siz olun, asla sessizleşmeyin. Konuşun, hakkınızı savunun, yenilen haklara karşı çıkın, problemlerinizi içinize atmak yerine sizi anlayabileceğini düşündüğünüz bir yetişkinle paylaşın. Bazen her ne kadar kabul etmek istemesek de yetişkinler de bizim geçtiğimiz yollardan geçti. Belki aynı şeyleri yaşamadılar ama en azından olaya farklı bir bakış açısı getirebilirler. Kimse sizin söylemek istediklerinizi duymuyor gibi hissediyorsanız okulumuzdaki psikolojik danışmanlarımızın veya öğretmenlerimizin kapıları sizlere her zaman açık. 

Bizleri dinlediğiniz için tekrar teşekkür ederiz. Eğer seneye siz de savunmaya veya hakkında farkındalık uyandırmaya değer bir konu ile ilgili akranlarınızla bir araya gelmek isterseniz GIN Kulübümüze bekleriz.

Teşekkürler…”