2018’e Yaklaşırken YGS_LYS ve Yurtdışı Üniversite Süreci

1903

Levent Yerleşkemizden lise ve fen lisesi 11. sınıf öğrencilerimiz ile velilerimiz, 13 Ekim Perşembe günü 2018’e Yaklaşırken YGS_LYS ve Yurtdışı Üniversite Süreci” başlıklı konferansa katıldı. Yurtiçi Üniversite Danışmanımız Oktay Aydın ve Yurtdışı Üniversite Danışmanımız Suzan Karaman ve 11. sınıf Psikolojik Danışmanımız Gonca Baştuğ, öğrencilerimiz ve velilerimize yükseköğrenim hazırlık süresi hakkında bilgi verdi.

Aydın, YGS-LYS sisteminden bahsetti. 2016 YGS-LYS sonuçları, sınava dair verilerle ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hazırlık sürecinde sistem açısından dikkat edilmesi gereken noktalara değindi.

Karaman, yurtdışı üniversitelerine geçiş için girilmesi gereken sınavlar ve sınav yapılarını anlattı. Amerika, Kanada ve Avrupa’da ki üniversitelere girme koşulları, not ortalamalarının önemi, her ülkenin üniversite giriş koşullarındaki hassasiyetlerden bahsetti. yurtdışında üniversite okuma hedefi olan öğrencilerimizin aralık ayından itibaren bireysel görüşmelere başlamasının önemli olacağının da bilgisini paylaştı.

Baştuğ ise 11. sınıfın anlamı, ders seçimlerinin üniversite bölümlerine etkileri, üniversiteye hazırlık sürecinde çalışma alışkanlıkları, okul yaşantısına katkıda bulunacak ve motivasyonu artıracak akademik destekler, okul başarısının üniversiteye girişteki etkileri, aile desteğinin okul başarıyı artırmadaki öneminden ve yıl içinde gerçekleşecek çalışmaları anlattı.

Öğrencilerimizin üniversite öğrenimleriyle ilgili koydukları hedeflere ulaşabilmeleri için lise hayatı boyunca atılması gereken adımların konuşulduğu ve 11. sınıfın öneminin vurgulandığı bu konferansta; öğrencilerimiz ve velilerimiz onlar için soru işareti yaratan konuları paylaşarak konunun uzmanlarından doğru cevapları duyma fırsatını buldular.