Terakkili Gençlerin Münazara Yarışmasındaki Başarısı

2438

Levent Yerleşkemizden lise ESU (English Speaking Union) Debate Academy Kulübü öğrencilerimiz, mayıs’ın ikinci haftası “İstanbul Erkek Lisesi Open 2” adlı İngilizce münazara yarışmasına katıldı. İstanbul Erkek Lisesi’nde gerçekleşen yarışmada lisemizin yanı sıra FMV Erenköy Işık Lisesi, Açı Okulları, Vefa Anadolu Lisesi, Bahçelievler Anadolu Lisesi, Kandilli Anadolu Lisesinden öğrenciler 25 takım olarak yer aldı.

Öğrencilerimizin yer aldığı Terakki A takımı, iki gün süresince yaptığı beş maçın dördünü kazanarak çeyrek finale yükselme başarışını gösterdi. Öğrencilerimiz jüri üyeleri tarafından bireysel olarak strateji, içerik, görev ve stil olarak da değerlendirildi ve öğrencimiz Bahar Ece Sarsın (10A) tüm turnuvaya katılan öğrenciler arasından “Best Speaker (En İyi Konuşmacı)” ödülünü aldı. Takımdaki diğer iki öğrencimiz Dora Karakaş (10A) ve Jasemin Elizabeth Jones (10A) ise bireysel konuşma başarısında en iyi 14 konuşmacı arasına girdi.

Öğrencilerimiz, Hakemliğini Boğaziçi ve Koç Üniversiteleri Münazara Kulübü öğrencilerinin gerçekleştirdiği turnuvada her biri yaklaşık bir saat süren 5 maç yaptı. Savundukları tezlerin konuları ise şunlardı:

THW (This House would) introduce all indigenous tribes to modern civilization. 

THW (This House would) allow single parents convicted of crimes to raise their children in prison.

THBT (This House believes that) Sub-Saharan African Countries should focus their economy on one specific resource (oil, mining, diamond, coffee, forestry etc.)

THW (This House would) impose a free sugar tax.

TH (This House) as Turkey, would focus on improving its relationships with West (US, EU) rather than East (Russia, China).