Terakkili Gençler TEDxYouth Konferansı’nda Konuşmacı Oldu

1007

Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz Mina Yiğitoğlu (10A), Yasemin Yılmaz (10 F) ve Nehir Özkaya (Fen 10A), 26 Mart Cumartesi günü düzenlenen “Ticket to Ride” temalı TEDxYouth@TEDBursaKoleji konferansına konuşmacı olarak katıldılar.

Lise düzeyinde öğrencilerin ve alanlarında uzman konuşmacıların katıldığı konferansta öğrencilerimizden Nehir Özkaya, “To Be The Organisers of Our Lives” adlı sunumunda, felsefi açıdan ele aldığı “yaşamdaki anlam arayışı” konusu üzerinde bir konuşma gerçekleştirdi. Öğrencimiz Nehir Özkaya, bu deneyimiyle ilgili “Farklı platformlarda konuşmalarını takip ettiğimiz uluslararası bir organizasyonun etkinliğine konuşmacı olarak katılmak çok heyecan verici bir duyguydu. Diğer arkadaşlarımla birlikte bu senenin konusu olan “Ticket to Ride” başlığı altında özgün fikirlerimizi izleyicilere sunmaya çalıştık. Konuşmacıların konuya yaklaşımı farklıydı ve ben hayattaki monoton işleyiş, sistematik ama yorucu düzen ve bu kargaşa içindeki anlam arayışı üzerinde durdum. Bize bu etkinliğe katılma imkanı sağlayan, her daim destek olan önce İngilizce öğretmenlerimiz Jülide Barkçın ve Serap Şanver ardından desteğini bizden esirgemeyen okulumuza ve son olarak da etkinliği düzenleyen TED Bursa Koleji’ne teşekkür etmek isterim. Umuyorum ki ileriki yıllarda da bu güzel etkinlik devam eder ve bizim gibi daha birçok öğrenci bu deneyimi yaşama fırsatı bulur.” diyerek düşüncelerini bizlerle paylaştı.

Mina Yiğitoğlu ve Yasemin Yılmaz ise birlikte gerçekleştirdikleri “Appreciating The Gifts of The Journey” adını verdikleri konuşmalarında, yaşam deneyimlerimizde beklenen sonuçlara ulaşmadan da edinilebilecek faydalar üzerinde durdular. Konuşmacımız Mina Yiğitoğlu, bu organizasyondaki izlenimlerinden şu şekilde bahseti: “Birçok platformda gördüğümüz ve bize birçok şey öğreten TED konuşmalarından birini de kendim yapmam, benim için çok güzel bir deneyimdi. Bu deneyim sürecinde konuşmama hazırlanırken yaptığım araştırmalar sayesinde çok şey öğrendim ve ufkumu genişlettim. Hiç tanımadığım, farklı şehirlerde yaşayan insanlara bir konuşma yapmak gerçekten muhteşem bir histi. Ayrıca kendimden tamamen farklı hayatlara ve deneyimlere sahip, farklı yaşlardaki insanların konuşmalarını dinlemek bana yeni bakış açıları kattı. Böyle bir programa katıldığım için gerçekten çok mutluyum.”

Diğer konuşmacımız Yasemin Yılmaz da izlenimlerini şu sözlerle dile getirdi: “Katıldığım bu etkinlik bana hiç unutmayacağım bir gün ve bir deneyim yaşattı ve birçok şey kattı. Örneğin, sahne korkumu yenmeme yardımcı oldu ve fikirlerimi paylaşabileceğim bir ortam sağladı. Görevli öğrenciler ve organizasyonu düzenleyenler konuşmacılara her anlamda çok yardımcı oldular, herkesle ilgilendiler, her şeyi düzenlediler. Konuşmacıları okula getirmekte, okulda onlarla ilgilenmekte çok başarılı bir performans sergilediler. Oturumlar arası düzenlenen dans, piyano resitali gibi etkinlikler çok hem çok eğlenceli ve etkileyiciydi, hem de başarılı bir sosyalleşme ortamı sağladılar. Arkadaşlarım ve ben etkinliğin bir parçası olmaktan mutluluk ve onur duyduk.”

Konferansta ayrıca, Alp Havacılık Yönetim Kurulu Üyesi ve Alpata Grubu CEO’su Mustafa Kemal Erçelik, Uzman Diyetisyen Ayça Alara Aycan, Klinik Psikolog Merve Tunalı Demirtaş ve lise düzeyinde öğrenciler “Ticket to Ride” teması üzerinde durarak katılımcıları bilgilendirdiler.

TEDxYouth, TED’in 18 yaş altı öğrenciler için önerdiği lisans türüdür. Bu lisans, diğer lisans türlerine göre daha fazla yaratıcılık içerir. Bir TEDxYouth etkinliği, diğer TED etkinlikleriyle aynı formattadır ve aynı kurallara uymakla yükümlüdür. Tek farkı, organizasyonda görev alan herkesin öğrenci olmasıdır.