Terakkili Gençler 4. GIN Günü’nü Düzenledi

2851

Levent Yerleşkemizden Lise Küresel Sorunlar Ağı (Global Issues Network – GIN) Kulübü öğrencilerimiz, 30 Mayıs Çarşamba günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de 4. GIN Günü’nü (4th GIN Day) gerçekleştirdi.

Bu sene Terakkili gençler, International School of Bremen tarafından düzenlenen “GIN Forum in Bremen” etkinliğine ve daha sonra da International School of Luxembourg tarafından düzenlenen “13th Global Issues Network Conference” konferansına katıldı. Bremen GIN forumunda öğrencilerimiz “Afrika’nın Farklı Yönleri” konulu bir sunum yaptılar. Lüksemburg GIN konferansında ise “İstismar” ve “Hayvan Hakları” başlıklı konuları tartıştılar. Ardından, bu uluslararası konferanslarda edindikleri bilgileri ve kendi sunumlarını Terakki’de organize ettikleri GIN Günü’nde arkadaşları ve öğretmenleriyle de paylaşmak istediler.

Bu GIN Günü’nde öğrencilerimiz, önce “İnsan Hakları” başlıklı sunumlarını, sonrasında ise “İfade Özgürlüğü”, “İstismar”, “Hayvan Hakları” gibi konularda yurt dışında yaptıkları sunumları gerçekleştirdiler.

GIN Kulübü öğrencilerimiz çalışmaları ve deneyimlerine dair görüşlerini şu sözlerle ifade etti:

Pınar Sahillioğlu (Fen 10A)

“Hak ihlalinin de bir hak olarak görüldüğü bu dönemde, insanların haklarının ne olduklarını bilmeleri ve onları savunmaları çok önemlidir. GIN kulübü olarak bunu fark ettiğimizde haklar konusuyla ilgili sunumlar hazırlamaya karar verdik ve GIN günümüzde okul arkadaşlarımıza sunmak üzere dört farklı sunum hazırladık. 

İki senedir üyesi olduğum bu kulüp aslında bir kulüpten fazlası çünkü biz bir aile olduk. Birbirimize zor zamanlarında yardım eden, çevresindekileri kendilerini geliştirmeleri ve daha duyarlı bir birey olmak için bilinçlendiren ve gerektiğinde de uyaran kocaman bir aile olduk. Bu sene Bremen ve Lüksemburg’da olmak üzere iki konferansa katıldım ve her GIN konferansından sonra yaşadığım o aydınlanmayı tekrardan yaşadım. Aynı zamanda bu sene 4. kez düzenlenen GIN günümüzde de görevli olmak ve okul arkadaşlarımı bilinçlendirebilmek benim için bir onurdu. 

Herkes kulübümüze gelebilir veya kulübümüzde olmadan kendilerini bilinçli bireyler kılabilirler fakat GIN size bireysel aydınlanmalarınızı diğer insanlara da yansıtacak bir platform sağlar. Size kendinizden çok daha büyük bir değişim başlatma olanağı sunar. Bu nedenle GIN bir ayrıcalıktır ve ben de bu kulüpte olmaktan mutluluk ve onur duyuyorum.”

Elif Ece Altıonok (9D)

“Global Issues Network’e katılmanın lisenin ilk yılında verdiğim en güzel kararlardan biri olduğunu düşünüyorum. Ben bu yıl GIN’de sadece insanlara bilgilendirici bir sunumun nasıl yapılacağını değil aynı zamanda insanların  hayatlarını nasıl değiştirebileceğimizi gördüm. Bu 2 dönem boyunca karşılaştığımız her olayda ekip ruhunu, dayanışmayı, kriz anlarını yönetmeyi ve daha birçok becerimizi geliştirdiğimizi düşünüyorum. Başlarda birbirine yabancı 18 genç ve onların kulüp öğretmenleri olarak çıktığımız bu yolda kulüp saatleriyle yarattığımız o sıcak aile ortamı ise bana göre bizlere bu yıldan kalacak en güzel hediye niteliğinde. Yurt dışı konferanslarına her ne kadar katılamamış olsam da ekip olarak bu sunumlar için harcadığımız keyifli zamanları hatırlamanın ileride yüzümde özlem dolu bir tebessüm oluşturacağına eminim. Bu güzel yıl için tüm ekip arkadaşlarıma ve bizi her zaman destekleyen, her zaman yardımımıza koşan kulüp öğretmenimiz Zeynep Kıvılcım Arslan’a  teşekkür ediyorum ve sonraki GIN senelerimizin de en az bu yılki kadar güzel geçmesini diliyorum.”

Derin Kırbeyi (9G)

“GIN kulübünün bir üyesi olarak, bu yılın çok verimli geçtiğini söyleyebilirim. Bu yıl katıldığımız yurt dışı konferanslardan Bremen ve Lüksemburg için yaptığımız sunumları hazırlamak adına çok çalıştık ve bunun ödüllerini insanları bilgilendirme hissi, kendimizi sunumda geliştirme ve uluslararası bir platformda sosyalleşerek aldık. Ayrıca bu yıl 4.sünü düzenlediğimiz geleneksel GIN günümüzde sunduğumuz İnsan Hakları, İfade Özgürlüğü, Hayvan Hakları ve İstismar hakkındaki sunumlarımız ile okulumuzun öğrencilerini dünyadaki sorunlara karşı biraz daha bilinçli hale getirdik. Eğer kişisel deneyimlerimden konuşmak gerekirse, bu yılın bizi tam anlamıyla birbirimize bağladığını söyleyebilirim çünkü her sunum çalışmamızda birbirimize yardım ettik ve bu bizi birbirimize yakınlaştırdı. “

Ege Peri (11B) & Deniz Peri (11F)

“Yurt dışındaki sunumlara katılamamış olmamıza rağmen sene sonu katıldığımız GIN günü hem bize çok şey kattı hem de sunumları yaparken ve hazırlarken çok eğlendik. Sunum becerilerimiz gelişti ve özgüvenimiz arttı. Ayrıca takım ruhumuz da son derece gelişti. GIN kulübünü herkese tavsiye ediyoruz, özelikle sunum becerilerini ve topluluk önünde konuşma becerilerini geliştirmek isteyen insanlara.”

Bora Ofluoğlu (11F)

“Ben GIN kulübüne 10.sınıfta katıldım. Bana dünya sorunları hakkında pek çok bilgi kazandırdı. Bu süreç kendimi geliştirmemi sağladı. Dünya hakkındaki vizyonumu genişletti. Aynı zamanda yaptığımız sunumlar bana sunum becerileri kazandırdı. Grup çalışmaları sayesinde takım ruhunu öğrendim ve yeni arkadaşlar kazandım. İki yıldır GIN kulübünde bana çok şey katan arkadaşlarıma ve öğretmenime çok teşekkür ediyorum.”

 

“Global Issues Network / Küresel Sorunlar Ağı” neyi amaçlar?

Global Issues Network / Küresel Sorunlar Ağı dünyayı daha iyi bir yer yapmak isteyen lise çağındaki genç beyinlerin her yıl çeşitli okul ve ülkelerde yapılan konferanslarla bir araya gelmelerini sağlar. Bu konferanslara katılan okullar konferans konusu hakkında sunumlar yapar, diğer okulların sunumları izler; paylaşılacak bir fikri, anlatılacak bir hikayesi ve iyiye doğru değişim için çağrısı olan ana konuşmacılar ile tanışıp onları dinleme fırsatını yakalar. Sadece küresel bir soruna ışık tutmaktan daha ötesini yapmayı amaçlayan GIN konferansları, bir konu, sorun hakkında sunum yapan öğrenci gruplarından çözüm önerileri beklemektedir. Çözüm önerileri ve Hareket Planları; kısa, orta ve uzun vadede gerçekleştirilmesi planlanan üç basamaklı bir sürece yayılır.

Öğrencilerden her süreçle ilgili rapor yayımlamaları beklenir. Ayrıca öğrenci grupları sunumları esnasında diğer katılımcılar ile yaptıkları istişareden çıkan farklı çözüm önerileri ile de planlarını geliştirebilirler. Amaç, bir soruna ışık tutup o konu hakkında katılımcıların farkındalıklarını arttırmanın yanı sıra, o sorun ile ilgili çözüm önerileri paylaşmak, geliştirmek, uygulamak ve diğer katılımcıları da konunun çözümü için kendi çevrelerinde harekete geçmeye ilham olmaktır.