Terakkili Gençler 12. Uluslararası Parçacık Fiziği Atölyesi'ndeydi

2125

Levent Yerleşkemizden Fen Lisesi 11. sınıf öğrencilerimiz, 22 Mart Salı günü 12. Uluslararası Parçacık Fiziği Atölyesi’nde (International Masterclass on Particle Physics) Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (The European Organization for Nuclear Research – CERN) deneyinde kaydedilen verileri inceledi. 6 liseden 60 öğrencinin yer aldığı atölye, dünyanın çeşitli ülkelerinden gençlerle eş zamanlı olarak Özyeğin Üniversitesi’nde gerçekleşti.

3 - Kopya

Öğrencilerimiz atölyede, önce Parçacık Fiziği alanındaki yeni çalışmalar hakkında bilgi sahibi oldu. Daha sonra, iki kişilik ekipler halinde CERN’deki CMS (Compact Muon Solenoid) deneyinde kaydedilmiş gerçek bir veri kümesini belirtilen adımları takip ederek analiz ettiler. Ardından çalışmalarını internet üzerinden bir çizelgeye kaydeden öğrencilerimiz, video konferanslarla dünyanın farklı yerlerindeki diğer öğrencilerle deneyimlerini paylaştı ve CERN’de görevli bilim insanlarıyla iletişime geçerek sorularına cevap aldılar.

Öğrencilerimiz, yaptıkları çalışmalarla maddenin en küçük yapıtaşları olan kuarklar ve leptonlar arasındaki etkileşimlerin parçacık hızlandırıcılar ve dedektörlerle nasıl gözlemlendiğini, bu gözlemlerin nasıl anlamlı bilgiler haline dönüştürüldüğünü öğrendi.

4