Terakkili Genç Kimyacılar Farklı Kültürlerle Deneyimlerini Paylaşıyor

2571

Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, “Making Experiments – Learning Different Cultures” adlı eTwinning projesi kapsamında Kimya ve Müzik Bölümlerimizin iş birliğinde 22 – 24 Kasım tarihleri arasında Yunanistan’daki Music school of Komotini öğrencileriyle laboratuvar ve müzik deneyimlerini paylaştı.

Kimya Bölümümüz, Terakki’nin 130+ Projesi kapsamında 2011 senesinden beri öğretmenlerimizin deneyimini, öğrencilerimizin bilgilerini ve laboratuvar donanımını, deney yapma imkanına ve koşullarına sahip olamayan kardeş okullarla paylaşmak için gerçekleştirdiği Terakki Laboratuvar Kardeşliği Projesi’ni geçen sene uluslararası platform eTwinning’e taşıyarak “Making Experiments-Learning Different Cultures” adlı projeyi hayata geçirmişti.

Öğrencilerimiz önce Avdera antik kenti açık hava müzesini daha sonra da Avdera kazılarından çıkarılan tarihi eserlerin sergilendiği Avdera Müzesi’ni gezdi. Demokritus dahil pek çok filozofun yetiştiği Avdera kenti hakkında bilgi sahibi oldular.

Kavala’da şehir turu yapan öğrencilerimiz, tarihi Kavala Kalesi’ni ziyaret etti. Komotini’ye dönüşte ise Music school of Komotini’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği baloya öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz onur konuğu olarak katıldı. Ayrıca proje ortağımız Music School of Komotini’de eğitim gören Türk öğrenciler, Türkçe türkülerle geceyi renklendirdi.

Öğrencilerimiz, İskeçe yol güzergahında bulunan Vistonida Gölü’nde çeşitli deneysel aktiviteler yaptı. Gölün çeşitli noktalarında sıcaklık, pH, bulanıklık testleri ve fosfat, nitrat, sülfat iyonu tayinlerini gerçekleştirdiler. Ayrıca gölün kuş çeşitliliğini dürbünlerle incelediler. Şehri tanıtıcı eğlenceli bir oyun eşliğinde de İskeçe’yi gezdiler.

Öğrencilerimiz Music School of Komotini’ye vardıklarında okuldaki öğrencilerle birlikte su roketleri hazırladılar. Bu eğlenceli aktivitelerin ardından kimya laboratuvarına geçen öğrencilerimiz, önceden hazırladıkları 9 adet gösteri deneyini yaptı. Music School of Komotini’deki fizik öğretmeni eşliğinde fizik laboratuvarında pilsiz çalışan radyo yaptılar. Okulun spor salonunda kurulan planetoryumda ise gökyüzü ile ilgili çeşitli birçok etkinliğe katıldılar.

Program, Yunan öğrencilerinin daha sonra da öğrencilerimizin okul salonunda yaptıkları müzik dinletileri ile sona erdi.

Yunanistan’daki deneyimini tekrar yaşamak istediğini belirten öğrencimiz Ekin Korkut (9F) düşüncelerini, “Bu geziyi diğerlerinden farklı kılan şey, yeni kültürler tanımak, gezmenin yanı sıra bir okula gidip birlikte deneyler yapmak, çeşitli etkinlikler gerçekleştirmek ve yeni dostluklar kurmaktı.’’ sözleriyle ifade etti.

Music School of Komotini’nin nisan ayında  okulumuzu ziyareti ve ortak projelerimizin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi planlanıyor.

Gezi, 12 öğrencimiz Ruveyda Kılıç (11C), Elifcan Beyazıt (9 Pre IB-E), Melike Cevizci (9E), Ayça Dibekoğlu (9F), Zeynep İrge Başkan (Fen9), Irmak Çavdar (9F), Ekin Korkut (9F), İpek Eğilmez (9E), Can Malatyalıoğlu (9E), Ayşe Ege Tohumcu (10 G), Ali Talip Akkök (9D) ve Zeynep Mavi Mercan (9E) kimya öğretmenlerimiz Birol Atalay Binici, Asuman Okka ve müzik öğretmenimiz Mustafa Dündar’ın rehberliğinde gerçekleşti.

Kasım 2014