Terakkili Delegeler Hollanda’yı Temsil Etti

3383
IMUNA 2018

TLMUN (Terakki Levent Model United Nations) Kulübü öğrencilerimiz, 8 Haziran – 10 Haziran tarihleri arasında IMUNA’2018 konferansına katıldı. Birleşmiş Milletler çalışmalarının simülasyon yoluyla öğretildiği bu MUN konferansında öğrencilerimiz, çeşitli ülke ve okullardan öğrencilerle buluştu. Birlikte “Güvenliği Güvence Altına Almak” teması altında dünya sorunlarına çözümler ürettiler.

IMUNA’2018 konferansı öncesi öğrencilerimiz, haftalık kulüp saatlerinde konuları ile ilgili araştırmalar yaparak ve yasa tasarısı taslaklarını hazırlayarak konferansa hazırlandılar.

Murmellius Gymnasium tarafından bu yıl 25.’ci kez düzenlenen IMUNA konferansında öğrencilerimizin çeşitli komitelerde ev sahibi ülke olan Hollanda’yı başarılı bir şekilde temsil etti. Genel Kurul (GA1) Eren Korkut, Genel Kurul 3(GA3) Derin Esirger, Genel Kurul 4(GA4) Yaren Önal, Güvenlik Konseyi(SC ) Bada Deniz Özgen, Kuzey Atlantik Konseyi(NAC) Pırıl Orhun, Özel Konferans 1(SpC1 ) Melis Elda Koldemir, Özel Konferans 2(SpC2) Melis Kıvılcım, Çevre Komisyonu( EC) Ayşe Oral ve İnsan hakları Komisyonu’nda (HRC) Beliz Yalçın IMUNA web sitesinde yayınlanmış konularla ilgili Hollanda politikaları ışığında komitelerinde çalışmalar yaptılar.

Bu konulardan bazıları: Nükleer silahlar veya diğer nükleer patlayıcı cihazlar için bölünebilir malzeme üretiminin yasaklanması, medya sansürü ve gazetecilerin tedavisi, Falkland Adaları, Ukrayna ile NATO ilişkilerini güçlendirmek, Kore Yarımadası’nda yükselen gerginlikler, spor ve olimpik ideal aracılığıyla barışçıl ve daha iyi bir dünya inşa etmek, cinsel istismar ve cinsel istismara karşı korunma için özel önlemler, Tarım gelişimi ve gıda güvenliği.

IMUNA 2018

Öğrencilerimiz deneyimleri hakkında görüşlerini paylaştı:

Ayşe Oral (9E)

“IMUNA konferansında Çevre Komitesinde Hollanda’yı temsil ettim. Bu benim dördüncü konferansımdı ve bana bolca şeyler kattığını söyleyebilirim. Mesela kürsüye bir kere çıktığın zaman, sonrasında çıkmak için korkmuyorsun ve bu sizin aslında utangaçlığınızı yenmenize yardımcı oluyor, orada birçok kişi oluyor, onlarla tanışıp kaynaşmanız için bu size bir başlangıç gibi oluyor. Sosyalleşiyorsunuz ve çok eğleniyorsunuz, ayrıca öğreniyorsunuz. Oraya bir ülkeyi temsil etmek için giderken o ülke hakkındaki hangi komitede iseniz, bilgileri bilmeniz gerekiyor ve kendi düşünceleriniz değil de olduğunuz ülke ne yapardı gibi düşünmenizi sağlıyor. Bir bakımdan bakış açınızı değiştiriyor. Ben bulunduğum komiteden çok zevk aldım çünkü çevremizi nasıl daha temiz tutmalı, küresel ısınmanın zararlarından insanları nasıl koruyacağımızı konuştuk ve ben de Hollanda olarak birçok kez kürsüye çıkıp konuşma yaptım bu konularda. Bu deneyim benim için çok özel oldu ama tabi ki arkadaşlarım olmasa buradaki hiçbir deneyimimi o kadar güzel yaşayamazdım.”

 

Beliz Yalçın (10 IB I)

“IMUNA konferansında İnsan Hakları Komisyonunda Hollanda delegesi olarak yer aldım. Komitenin konuları LGBT insan haklarını korumak, cinsel taciz ve cinsel istismara koruma oluşturmak ve çatışma alanlarındaki çocukların gıdasızlık problemi ile mücadeleydi. Konular ilgimi çektiği için bu komitede yer almak istedim ve komitede geçirdiğim zaman çok keyifliydi. Hollanda olarak LGBT haklarının ilk kabul edildiği yeri temsil ettiğimden dolayı o konu hakkındaki tartışmada etkin bir yer aldım, tartışmaya katıldım, konuşmalar yaptım ve sorular sordum. Aynı zamanda cinsel istismar konusundaki yasa tasarısına iki maddeyi değiştirmek ve iyileştirmek için talep verdim ve onları tanıtıp, değişikliklerin kabul olması için konuşma yaptım. Konferans genel olarak çok güzel ve keyifliydi. İlk yurtdışı konferansı deneyimi için çok uygun bir konferanstı. Genellikle katılım konusunda sıkıntı çeken biri olarak bu konferansta rahatça katıldım, konuşmalar yaptım ve kendimi çok iyi hissetmemi sağladı. Bu konferansa gittiğim için çok mutluyum, özgüven ve deneyim kazanmamı sağladı.”

 

Melis Elda Koldemir (9D)

“IMUNA benim ilk yurtdışı seyahatim ve konferansımdı. Beklediğimden çok daha eğlenceli ve zevkli geçti. İlk Özel Komite deneyimimi de burada yaşadım. Olimpik ideal, mülteci sorunu ve ırkçılık üzerine tartışmalar yaşandı komitede. Ben Hollanda delegesi olarak 2 tane madde yazmıştım, ikisi de oybirliği ile kabul edildi; ayrıca bir tane de iyileştirme talebi sundum ve o da geçti. Bunun dışında kürsüde konuşmalar yaptım ve delegelere sorular sordum.

Lobbying kısmında da diğer delegelere fikir verip yasa tasarısına madde yazmaları için yardımcı oldum. Farklı ülkelerden gelen öğrenciler olduğundan İngilizceyi diğer konferanslara nazaran daha fazla kullandım. Yeni arkadaşlar da edindim ve çok eğlendim açıkçası. Bana kattıkları kısaca çevremi genişletmek, farklı bir komitenin prosedürünü kavramak ve konuşma becerilerimi geliştirmek oldu.”

 

Eren Korkut (9E)

“GA1 adlı komitemde çözümlere katkıda bulunmak için elimden geleni yaptım. Konferans çok eğlenceli geçti. Komitede çözüme yararlı olan münazaralar yaşandı. Konferansta dünyanın birçok yerinden birçok arkadaş edinip dünyamızda yaşanan gündemde olan sorunlar ile ilgili birçok bilgi edindim.”

 

Melis Kıvılcım (9E)

“Ben Hollanda olarak Özel Konferans 2’deydim. 3 tane konumuz olduğundan her oturumda farklı konuyu tartışma fırsatı bulduk. Ben özellikle ‘modern day technology and protection of fundemental human rights’ hakkında iyileştirme gönderdim. Konferans ise gayet güzeldi. Özel konferans’da olduğumdan son gün sadece SpC1 ile birleştik. Hem bizim tartıştığımız konular hakkında onların fikri oldu, hem de biz onların konularını tartışabildik. Konferanstaki organizasyon çok da iyi olmasa bile eğlenebileceğimiz bir ortam en azından vardı. Uluslararası bir konferans olduğu için farklı ülkelerden gelen delegelerle tanışma ve sosyalleşme fırsatı bu konferansı benim için özel kılan bir özellikti.”

 

Derin Esirger (9F)

“Komitem çok eğlenceliydi, herkes çok arkadaş canlısı ve sıcakkanlıydı. Konum hakkında Rusya’nın yazdığı yasa tasarısının yazılmasına yardım ettim ve co-submitter oldum. Tartışılması sırasında da bu konu hakkında kalkıp konuşma yaptım ve soru cevapladım. Kesinlikle seneye tekrar gitmek istiyorum herkese de tavsiye. Bir sürü yeni arkadaş edindim. Alkmaar’ı ve orda kurduğum arkadaşlıkları ve insanları asla unutmayacağım.”