Enerji Tasarrufunun Önemi – Yeşil Bina Projeleri

2866

Terakki’nin Eko – Okullar Programı bu yıl “Enerji” temalı etkinlikleriyle devam ediyor.

Levent Yerleşkemizden 2,3 ve 4. sınıf öğrencilerimiz, 12 Ocak Pazartesi günü  “Enerji Tasarrufu Haftası” kapsamında gerçekleşen “Enerji Tasarrufunun Önemi – Yeşil Bina Projeleri” konulu sunumda inşaat mühendisi velimiz Onur Behzat Tokdemir ile Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de bir araya geldi.

Tokdemir; sürdürülebilirliğin ne olduğu ve insan – çevre sağlığı için önemi, yenilenebilir enerji kaynakları, enerji tasarrufunun nasıl yapılabileceği ve atık yönetimi hakkında öğrencilerimize bilgi verdi. Yeşil binaların yapısını anlatan Tokdemir, bu binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının verimli kullanımını örneklerle açıkladı.

Öğrencilerimiz kendi yaşantılarından örnekler paylaşıp sorularını sorduktan sonra sunum sona erdi.

Okulumuzda 2011-2012 öğretim yılından itibaren Eko Okullar Programı yürütülüyor. Eko-Okullar Programı anaokulu ve ilköğretim okullarında çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir program. Bu program, okullarda ISO 14001/EMAS üzerine kurulmuş bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını sağlıyor. Çocuklar bu program sayesinde yaşadıkları çevreye olan sorumluluklarını öğreniyorlar. İçinde bulundukları toplumu çevre duyarlılığı konusunda bilgilendirmek için çalışıyorlar.

Ocak 2015