Terakki’de Avrupa Diller Günü

265

Her iki yerleşkemizde 26 Eylül Avrupa Diller Günü kutlamaları kapsamında İngilizce öğretmenlerimiz, öğrencilerimizin Avrupa Diller Günü ile ilgili farkındalık kazanmaları için İngilizce ders saatlerinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Anaokulu, ilkokul ve ortaokul seviyelerinde düzenlenen etkinliklerde, değişik Avrupa dilleri ile ilgili çalışmalar yapan öğrencilerimiz, bu dillerin çeşitliliği ve kültür zenginliği hakkında konuşma ve fikirlerini belirtme fırsatı buldu.

Anaokulu 4, 5 ve 6 yaş çocuklarımız, sınıflarda ve çok amaçlı salonda farklı dillerde şarkılar ve videolar izleyip, bu dillerde “Merhaba” ve “Hoşça kal” demeyi öğrendi. Anaokulu 6 yaş öğrencilerimiz, çeşitli ülkelere ait bayrakları kullanarak hazırladıkları taçlar ile farklı dillerde şarkıları seslendirerek kutlamalara katıldı.

1. sınıf öğrencilerimiz, İngilizce öğretmenlerimiz tarafından gerçekleştirilen, Avrupa Diller Günü ile ilgili sunumu izledi. Öğrencilerimiz, “Hello to all the children of the World- Hello Bonjour Buenos Días Song’” adlı şarkıyı dinledi ve Avrupa haritasında farklı ülkelerde nasıl “Merhaba” denildiği üzerine konuşarak, bu ülkelerin kültürleri hakkında bilgi edindi. Öğrencilerimiz bir ülke seçerek, o ülkenin kültürünü simgeleyen resimlerle taçlar hazırladı ve seçilen ülkelerin şarkılarını söyleyip arkadaşlarıyla dans etti.

2. sınıf öğrencilerimiz, İngilizce dışında konuşabildikleri farklı yabancı dillerle ilgili sohbet ederek, İspanya, Almanya, Fransa ve İtalya ülkeleriyle ilgili sunumları izledi. Bu ülkelere ait bayraklar hakkında konuşan öğrencilerimiz, verilen rozetlerin üzerine İspanyolca, Almanca, Fransızca ve İtalyanca dillerinde “Merhaba” yazdı. Öğrencilerimiz, “Hola, Bonjour, Hello’’ ve ‘’The Continents Song’’ adlı şarkıları dinledi.

3. sınıf öğrencilerimiz, Avrupa ülkeleri ve bu ülkelerde konuşulan diller hakkında sohbet ettikten sonra “Happy Birthday” şarkısını farklı dillerde dinleyerek hangi dilde söylendiğini tahmin etmeye çalıştı. Öğrencilerimiz, Avrupa Diller Günü ile ilgili hazırlanan bulmaca çalışmasını tamamladı.

4. sınıf öğrencilerimizden, 22 Eylül’de araştırma görevi olarak Avrupa’da konuşulan dillerden birini seçmeleri ve bu dile ait kültürü, başkenti, önemli turistik bölgeleri, günlük konuşma dilini araştırmaları istendi. Öğrencilerimiz, 25-29 Eylül tarihleri arasında seçtikleri dille ilgili yapmış oldukları farklı çalışmaları arkadaşlarına sundu ve sunum sonrasında çalışmalarını panolarda sergileyip okul topluluğuyla paylaştı. İngilizce ve Dünya Dilleri Bölümlerinin eş güdümlü çalışmalarıyla tüm 4. sınıf öğrencilerimiz bir araya gelerek kutlama gerçekleştirdi. Kutlamada farklı dillerde kelimeler öğrenen öğrencilerimiz şarkılar dinleyerek, dans etti.

5. sınıf öğrencilerimiz, barış, sevgi ve arkadaşlık kelimelerini farklı dillerde araştırdı ve Google Classroom’da kendi sınıfları adına açılan Padlet uygulamasına yazarak görsellerle çalışmalarını destekledi.

6. sınıf öğrencilerimiz, Avrupa Diller Günü’nü ortaokul binamızda yapılan bir hazine avıyla kutladı. Binanın çeşitli yerlerine saklanan ipuçlarını heyecanla arayan öğrencilerimiz, bütün ipuçlarını bularak gizli kelime olan “LEARNING”i tamamlamaya çalıştı.

7. Sınıf öğrencilerimiz, çeşitli Avrupa dillerinde söylenmiş cümleleri dinleyerek, önce hangi dile ait olduğunu daha sonra da cümlenin ne anlama geldiğini tahmin etmeye çalıştı.

8. sınıf öğrencilerimiz, farklı ülkelerin bayraklarıyla süsledikleri posterlerine değişik kültürler ve diller, farklı dilleri öğrenmek, diğer dil ve kültürlerin farkındalığı konulu cümleler yazdı. Bu aktivite öğrencilerimizin farkındalık kazanmalarını sağlamanın yanında, gelecek ile ilgili fikir ve planlarını çeşitlendirmelerini ve karşılıklı hoşgörü kavramlarını pekiştirmelerini sağladı.