IBDP Öğrencilerimiz CAS Programı için Prag’daydı

741

Her iki yerleşkemizden lise 10 ve 11 IB öğrencilerimiz, 15 – 19 Nisan tarihleri arasında Prag’da “CAS Trip Spring Global Exchange” programına katıldılar. Öğrencilerimiz, farklı kültürlerden öğrencilerle bir araya geldikleri, deneyimsel öğrenmeyi ön plana çıkaran bu programda Prag’ın tarihi ve turistik yerlerini gezdi, çeşitli sanat, spor ve toplumsal farkındalık çalışmalarında yer aldı.

IB Diploma Programı’nın bir parçası olarak gerçekleşen Yaratıcılık, Fiziksel Aktivite, Toplumsal Hizmet (Creativity, Activity, Service – CAS) programı, öğrencilerin okul dışı etkinliklerde yer almalarını teşvik eder ve hayatlarında kendilerini geliştirebilecekleri, toplumsal sorunlara daha duyarlı hale gelebilecekleri deneyimler yaşamalarını sağlar.

Birçok etkinlik ve atölye çalışmasının yer aldığı bu programda öğrencilerimiz, bahçıvanlığı deneyimledi. Çevre dostu bir yaklaşımla, öğrencilerimiz tohum ekimi, odun kesimi, gübreleme, bitkilerin nasıl yetiştirileceği ve çevreye nasıl faydalı olabileceği hakkında bilgi sahibi oldu.

Öğrencilerimiz katıldıkları Grafiti atölyesinde sanatçılardan, grafiti tekniklerini öğrendi. Bu teknikleri kullanarak sprey boyalarla hayal güçlerini kullanarak ortaya eserler çıkardı. Sokak sanatının toplum üzerindeki etkisini vurgulayan ve gençleri sanatla tanıştıran bu etkinlik, öğrencilerin yaratıcılık ve özgüvenlerini artırmalarına yardımcı oldu.

Ardından, evsizlere yemek yapma etkinliğine katıldılar. Öğrencilerimiz, yerel bir marketten aldıkları malzemelerle sıcak yemekler hazırlayıp, evsizler barınağına giderek dağıtımını gerçekleştirdi, orada bulunanlarla sohbet etti. Günün kalanından şehri evsiz bir rehber eşliğinde farklı bir bakış açışıyla gezip dünya genelinde büyük sorun teşkil eden evsizlik problemiyle ilgili bilgileri birinci ağızdan öğrenme ve merak ettikleri soruları sorabilme şansı elde ettiler.

Program sırasında ayrıca, sürdürülebilir tasarım yarışmasına katılarak öğrencilerimiz, atıl halde bulunan bir bölgeyi daha sürdürülebilir bir hale sokabilmek için insanlarla röportaj yaptı, bölgede bulunan sorunları anlamaya çalıştı. Edindikleri bilgiler doğrultusunda bir proje ortaya koydular ve tasarımlarını diğer gruplardaki arkadaşlarına sundular.

Program boyunca, Prag Kalesi, Charles Köprüsü, Astronomik Saat Kulesi ve Eski Şehir Meydanı gibi Prag’ın tarihi ve turistik yerlerini de ziyaret ettiler. Onlara özel düzenlenen konsere katılıp, bowling oynadılar.

Dünya vatandaşı olmalarını destekleyen bu programla öğrencilerimiz, gezi boyunca bakış açılarını genişletecek deneyimler yaşadılar.