Terakki’de Avrupa Diller Günü

1187

Terakkili öğrenciler, 20 – 27 Eylül tarihleri arasında İngilizce Bölümümüzün her iki yerleşkemizde anaokulu, ilkokul ve ortaokul seviyesinde düzenlediği çeşitli etkinliklerle 26 Eylül Avrupa Diller Günü’nü kutladı.

Anaokulu 6 yaş çocuklarımız, farklı dillerde şarkılar ve videolar izleyip bu dillerde “Merhaba” ve “Hoşça kal” demeyi öğrendiler. Ayrıca, farklı ülkelerin bayraklarını kullanarak hazırladıkları taçlarla farklı dillerde şarkıları seslendirerek kutlamalarını gerçekleştirdiler.

İlkokul 1. sınıf öğrencilerimiz, Avrupa Diller Günü hakkında bir sunum izledi. Onlara gösterilen Avrupa haritası üzerinden çeşitli ülkelerde nasıl ‘Merhaba’ denildiği üzerine konuştular. “Hello in Different Languages” ve “The Countries of the World-Europe” adlı şarkıları dinlediler ve “Farklı Dillerde M​erhaba” konulu bir poster çalışması yaptılar.

2. sınıf öğrencilerimiz, “Animal Sounds” şarkısını dinledi. İngilizce dışında konuşabildikleri diğer yabancı dillerle ilgili sohbet ettiler,  İspanya, Almanya, Fransa ve İtalya ülkeleri hakkında sunumlar yaptılar. Avrupa haritasında ilgili ülkelerin üzerine İspanyolca, Almanca, Fransızca ve İtalyanca “Merhaba” yazdılar. “Disney’s Frozen – Let It Go” adlı şarkının 25 dilde seslendirilmiş versiyonlarını dinlediler.

3. sınıf öğrencilerimiz, Avrupa ülkeleri ve bu ülkelerde konuşulan diller hakkında sohbet ettikten sonra “Happy Birthday” şarkısını farklı dillerde dinleyerek hangi dilde söylendiğini tahmin etmeye çalıştı ve Avrupa Diller Günüyle ilgili hazırlanan bulmaca çalışmasını tamamladı.

4. sınıf öğrencilerimiz ise 13 – 17 Eylül tarihleri arasında Avrupa’da konuşulan dillerden birini seçip bu dile ait verilen kategorilere ait kelimeleri (Renkler, Hayvanlar, Sayılar, Günlük Konuşma Dili), bir şarkı ya da bir konuşmayı arkadaşlarına öğretmek üzere bir araştırma çalışması yaptılar. Daha sonra Avrupa Diller Günü kutlamalarımızda çalışmalarını öğretmenleri ve arkadaşlarıyla paylaştılar.

Öğrencilerimiz, Avrupa dilleriyle ilgili çalışmalar yaparken, bu dillerin çeşitliliği ve kültür zenginliğiyle ilgili konuştular ve düşüncelerini paylaştılar.

Ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz, barış, sevgi ve arkadaşlık kelimelerini farklı dillerde araştırarak koridorlarda sergilenen haritalar üzerinde paylaşıp, kıtaları ve ülkeleri incelediler.

6. sınıf öğrencilerimiz, ortaokul binamızda bir hazine avı gerçekleştirdi. Binanın çeşitli yerlerine saklanan ipuçlarını heyecanla arayan öğrencilerimiz, bütün ipuçlarını bularak gizli kelime olan “LEARNING”i tamamlamaya çalıştı.

7. sınıf öğrencilerimiz, çeşitli Avrupa dillerinde söylenmiş cümleleri dinledi. Önce hangi ülke olduğunu daha sonra da cümlenin ne anlama geldiğini tahmin etmeye çalıştılar. Öğrencilerimiz bu etkinliğimizde hem eğlendiler hem de farklı Avrupa dillerini duymuş oldular.

8. sınıf öğrencilerimiz ise çeşitli ülkelerin bayraklarıyla süsledikleri posterlerine farklı kültürler ve dilleri öğrenmek üzerine cümleler yazdılar.

Anaokulu ve ilkokulumuzdan tüm fotoğrafları buradan, Ortaokulumuzdan fotoğrafları ise buradan görebilirsiniz.