Terakkililer Finlandiya’daki Uluslararası StarT Yarışması’nda Ülkemizi Temsil Edecek

1177

StarT-Türkiye “En İyi Çocuk ve Gençlik Projeleri Yarışması”nda Tepeören Yerleşkemizden lise 11A sınıfı öğrencilerimiz Sudenaz Çığlı, Ece Hacıömeroğlu, Ömer Katrancı, Nehir Öztürk, Gökay Avcu, Emre Özcan, Berk Yıldız ve Beril Alkan’ın hava kirliliğinin giderilmesine yönelik hazırladıkları proje Uluslararası StarT Yarışması’nda ülkemizi temsil etmek üzere Finlandiya’da yarışacak üç projeden biri olarak seçildi.

Öğrencilerimiz, mikroişlemci programlama dillerinden birini kullanarak bir ölçüm aracı geliştirdi ve havadaki karbon miktarını belirlemek amacıyla bu ölçüm aracı ile çeşitli lokasyonlardan veri topladılar. Özellikle çevre sakinlerinin hava kirliliği hakkındaki farkındalığını artırmak amacıyla anketler hazırladılar ve onların görüşlerini aldılar. Tuzla Belediyesi’ne ait Mehmet Akif Ersoy Gemisinde hava kirliliğine dikkat çeken bir sergi düzenlediler. Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ile görüşerek hava kirliliğini önlemeye yönelik çözüm önerilerini paylaştılar. Öğrencilerimiz, aloevera bitkisinden ürettikleri kâğıtları billboardlarda ve çeşitli yerlerde kullanarak karbon salınımını azaltmayı hedeflediler.

21. yüzyıl; teknolojinin son hızla ilerlediği, bu ilerlemelerin günlük hayat akışımızı hızlı bir şekilde değiştirdiği bir yüzyıl olmaktadır. Öğrencilerimiz, kapsamlı bir şekilde yürüttükleri bu projeyle sorgulayan, düşünen, üreten ve problem çözen 21. yy. öğrenenlerinden olduklarını gösterdiler.

“İyi bir gelecek için birlikte!” sloganıyla tüm dünyada işbirlikçi öğrenmeyi hedefleyen StarT yarışmasında öğrencilerimize Fizik öğretmenimiz Dr. Fatma Caner rehberlik etti. Kimya öğretmenimiz Dr. İlkay Buket Ataç Özdemir de öğrencilerimizin çalışmalarını destekledi.

Uluslararası StarT Yarışması dünya genelinde disiplinler arası ve iş birliğine dayalı proje tabanlı öğrenmeyi desteklemek amacıyla Finlandiya LUMA Bilim Merkezi tarafından her yıl düzenleniyor. Finlandiya LUMA Bilim Merkezi 12 Fin bilim ve teknoloji üniversitesinden oluşan bir ağdır ve gençlere STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarında ilham vererek 2016’dan bu yana StarT aracılığıyla iyi eğitim uygulamalarının yaygınlaştırılmasında öğrenci ve öğretmenleri destekliyor.