Tepeören Yerleşkemize Uluslararası LEED Gold Sertifikası

3306

Çağdaş eğitim ve mimarlık ilkelerini teknolojik yenilikler ve çevreci yaklaşımla birleştirdiğimiz Tepeören Yerleşkemizde anaokulu, ilkokul ve ortaokul binalarımız, LEED Gold Sertifikası aldı.

Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (Leadership in Energy and Environmental Design – LEED), çevreye duyarlı binalarla daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmayı amaçlayan Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (United States Green Building Council – UGSBC) tarafından oluşturulmuş bir yeşil bina derecelendirilme sistemidir.

Binalarımız şu kategorilerde değerlendirildi: Sürdürülebilir Araziler, Su Verimliliği, Enerji ve Atmosfer, Malzeme ve Kaynaklar, İç Mekan Kalitesi, Tasarımda İnovasyon ve Bölgesel Öncelik Kredileri.

Yerleşkemizin çevreye uyum sağlamasının yanı sıra binalarımız, öğrencilerimizin benimseyeceği sıcak bir eğitim ortamında öğrenmelerini en verimli şekilde gerçekleştirebilmeleri için yapılandırıldı.

Binalarımızda öğrenme ortamlarımız, gün ışığından maksimum seviyede yararlanıyor. Sınıf ortamlarımızın havalandırması da filtre edilmiş taze havayla beslenerek karbondioksitin olumsuz etkilerinden, polen ve tozdan korunuyor. Yerleşkemizde biriken yağmur suları, 2000 ton’luk su sarnıcında toplanarak yeniden kullanım için depolanıyor. Foto voltaik panellerle elektrik ihtiyacımızın önemli bir kısmı güneş enerjisinden sağlanıyor. 270 watt polikristal panel kullanılan yerleşkemizde 25 kw’lık dizi inverterler tercih edildi. Tesis, söz konusu üretimi sayesinde 250 bin ton karbon salınımını azaltacak. Ayrıca aydınlatmada kullanılan led armatürlerle ciddi bir elektrik tasarrufu gerçekleştiriliyor.