Öğrencilerimiz Nasuh Mahruki’yle Söyleşti

2174

Levent Yerleşkemizde ortaokul 8. sınıf öğrencilerimiz, 8 Ocak Çarşamba günü Milli Sporcu, Profesyonel Dağcı, Yazar ve Fotoğrafçı olan Terakkili mezun Ali Nasuh Mahruki’yle Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de söyleşti.

“İnsanlara, dağcılığın yalnızca fiziksel bir tırmanma eylemi olmayıp aynı zamanda sosyal, kültürel, felsefi bir yolculuk olduğunu göstermek istiyorum. Bu yüzden gezdiğim yerleri, tırmandığım dağları, gördüğüm kültürleri ve yaşadığım deneyimleri paylaşmak için her türlü kaynağı kullanacağım. Eğer bir kişinin bile doğayla barışmasına yardımcı olabilirsem ne mutlu bana.”  diyen Mahruki, bu nedenle “Kendi Everest’inize Tırmanın” kitabının hem kişisel gelişim hem de bir gezi kitabı olarak okunabileceğini, bunun için okurun kitaba yaklaşımın çok yönlü olması gerektiğini söyledi.

Everest’e tırmanmak gibi sıra dışı deneyimlerin insana çok farklı bakış açıları kazandırdığını aktaran Mahruki, bu deneyimlerin hayatın birçok yönüyle daha farklı ilişkiler kurmasına yardımcı olduğunu açıkladı. Mahruki “Kendi Everest’inize Tırmanın”ı biraz da farklı deneyimlerin hayata bakış açısını nasıl etkilediğini göstermek için kaleme aldığını iletti. Her öğrencinin kendi “Everest”inin yani hedeflerinin farklı olabileceğini vurgulayan Mahruki, söyleşi sonunda öğrencilerimizin sorularını yanıtlayarak kitabını imzaladı ve ilkokul ile ortaokulu okuduğu Terakki’ye davet edilmenin gururunu yaşadığını aktardı.